O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pożyczki w projekcie na sfinansowanie działań PROW

PROW

Projekt rozporządzenia RM przewiduje szczegółowe warunki i tryb udzielania pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego na prefinansowanie działań z PROW 2014-2020.

Projekt rozporządzenia RM w tej sprawie trafił do konsultacji publicznych. Konieczność wydania rozporządzenia "w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020" wynika z przedłużenia realizacji PROW o kolejne dwa lata. Środki finansowe z tytułu udzielonej pożyczki będą przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 14 czerwca 2022 r.

PROW 2014–2020 – przedłużenie realizacji programu

W projektowanym rozporządzeniu rozszerzony katalog działań PROW 2014–2020 obejmuje również takie działania, w ramach których nie określa się katalogu kosztów kwalifikowalnych i w związku z tym wypłacana pomoc nie ma charakteru refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych.

Wyprzedzające finansowanie pomocy stanowi do 63,63 proc. kwoty przyznanej pomocy.

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki, tryb i terminy udzielania takich pożyczek na działania: transfer wiedzy i działalność informacyjna, usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym, podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich, współpraca; wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER; przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof.

Pożyczki przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Środki finansowe z prow 001tytułu udzielonej pożyczki będą przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zawarcie umowy pożyczki między pożyczkobiorcą następuje nie później niż w terminie miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku o udzielenie pożyczki.

Koszty oprocentowania i prowizji pokrywa pożyczkobiorca. Wysokość oprocentowania dla transz pożyczki w danym kwartale równa 0,25 stawki referencyjnej obliczanej jako średnia arytmetyczna wskaźnika WIBOR 3M za okres ostatnich trzech dni, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót, w miesiącu poprzedzającym ten kwartał, oraz prowizja, która wynosić będzie 0,1 proc. kwoty udzielonej pożyczki. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 14 czerwca 2022 r.

Przypomnijmy, że w ustawie przedłużającej realizację PROW, zawarto nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie m.in. budowy zbiorników wodnych. Nowelizacja ustawy dot. PROW wynikała z potrzeby przedłużenia realizacji tego Programu, gdyż Komisja Europejska przesunęła wprowadzenie nowej perspektywy finansowej dla Wspólnej Polityki Rolnej na 2023 rok. Ustawa zmienia kilka innych ustaw – m.in. o ARiMR, Prawo budowlane, o finansowaniu WPR czy ustawę Prawo wodne. Nowe przepisy ustawy ułatwią beneficjentom realizację operacji w ramach PROW 2014–2020 w zakresie wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) w perspektywie 2021–2027.

Czytaj też: PROW: Ponad 108 mln euro dodatkowego wsparcia dla Podkarpacia

 PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023