O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2014

Autor: Świat Rolnika

OSTRZEŻENIE przed nieuczciwą działalnością!

Brak grafiki

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie po raz kolejny ostrzega przed działalnością firmy Expo-Guide (dawniej FairGuide/Construct Data Verlag), która wyraźnie nasila próby dotarcia i wyłudzenia pieniędzy od wystawców targowych w Polsce.

OSTRZEŻENIE przed nieuczciwą działalnością!

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie po raz kolejny ostrzega przed działalnością firmy Expo-Guide (dawniej FairGuide/Construct Data Verlag), która wyraźnie nasila próby dotarcia i wyłudzenia pieniędzy od wystawców targowych w Polsce.

Informujemy, że Targi AGRO-TECH w Minikowie, na które m.in powołuje się ww. firma nie miały i nie mają nic wspólnego z Expo Guide z Meksyku.

Posługiwanie się przez tę firmę logotypem AGRO-TECH w Minikowie, bądź logotypami innych targów jak i powoływanie się na współpracę z AGRO-TECH w Minikowie jest całkowicie bezprawne.

Działalność firmy EXPO-GUIDE osiągnęła znaczne rozmiary, nie tylko na europejskim, ale także amerykańskim i azjatyckim rynku. Wystawcy sukcesywnie powiadamiają o tym, że firma EXPO-GUIDE nawiązała z nimi kontakt, poprzez przesłanie formularzy zamówienia ogłoszenia reklamowego w internetowym katalogu. Informacja przesyłana jest w języku angielskim z prośbą o uaktualnienie zawartych w nich danych, podpisanie i odesłanie na wskazany adres. Należy mieć pełną świadomość, że podpisując formularz zawiera się umowę na trzy lata. Dla zwiększenia swej wiarygodności EXPO GUIDE sugeruje, że ma powiązania z organizatorami targów, co jest nieprawdą.

Przesyłany formularz zawiera:
- niejasne informacje na temat wydawcy katalogu EXPO-GUIDE, który z jednej strony opisuje siebie jako firmę niezwiązaną z żadnym organizatorem, ani organizacją marketingu, zaś z drugiej - wymienia nazwę konkretnego organizatora i nazwę targów, co może sugerować, iż jest to wpis do konkretnego katalogu targowego;
- stwierdzenie, że jego zwrot po podpisaniu spowoduje aktualizację już istniejącego bezpłatnego wpisu w katalogu EXPO-GUIDE (zawierającego pełną nazwę firmy, adres, telefon, fax i e-mail);
- skomplikowaną w swym brzmieniu formułę zamówienia, umieszczoną drobnym drukiem na dole strony arkusza. Z zapisu tego wynika, że podpisanie i odesłanie zamówienia oraz nie odwołanie tej decyzji listem poleconym w przeciągu 10 dni od daty, oznacza zgodę na publikację wpisu w internetowym katalogu Fair Guide i zobowiązanie do zapłaty kwoty 1181 Euro /rok, przez koleje trzy lata. Zapis mówi również, że datę wystawienia pierwszej faktury uznaje się za datę rozpoczęcia okresu trwania kontraktu. Ponadto nie przesłanie listem poleconym, najpóźniej na trzy miesiące przed terminem wygaśnięcia umowy, decyzji o rezygnacji z kontynuacji umowy, oznaczać będzie dalszą płatną współpracę z firmą, na opisanych warunkach.

Jakie są skutki podpisania i odesłania formularza?

Osoby lub firmy, które formularz podpisały i odesłały, otrzymają po jakimś czasie fakturę za pierwszy rok publikacji. Wtedy dowiadują się, że zostały wprowadzone w błąd. Jeśli w terminie nie zapłacą, otrzymują kolejne wezwania do zapłaty. Kwota żądana w pismach będzie rosła o odsetki i należności za następne lata publikacji a ton pism będzie coraz bardziej oficjalny i prawniczy. Następne wezwania zaczną przychodzić od współpracującej firmy windykacyjnej. W pewnym momencie przyjdzie „niepowtarzalna” oferta polubownego załatwienia sprawy. Kwota za zawarcie ugody będzie niższa niż żądana dotychczas, ale czasu do namysłu niezbyt dużo. Gdy i tym razem wydawca zostanie zignorowany, należy spodziewać się telefonu od rzekomego ich prawnika, który zagrozi, że w razie dalszego uchylania się z zapłatą sprawa zostanie skierowana do właściwego sądu. Część osób, które pierwotnie nie zamierzały płacić, w którymś momencie „pękają” i przekazują pieniądze.

EXPO-GUIDE doskonale o tym wie, jest to bowiem ich taktyka wyłudzania pieniędzy. Statystyka nie obejmuje jednak spraw kierowanych na drogę sądową. Te osoby, które uginają się i płacą, robią to przecież, dlatego, że boją się procesu, który na dodatek miałby się toczyć przed zagranicznym sądem.
Jeśli otrzymacie Państwo taki formularz, w żadnym wypadku nie należy go wypełniać i odsyłać.

Informacje na ten temat możecie Państwo również znaleźć na stronach internetowych: Światowego Związku Przemysłu Targowego, Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Polecamy także artykuł w Gazecie Podatkowej (Nr 557 z dnia 2009-05-11).

źródło: Zespól Organizacyjny Targów AGRO-TECH w Minikowie

swiatrolnika.info 2023