O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-05-2017

Autor: Kalina Brzozowska

O przyszłości budynków inwentarskich na wsi

obora

Hodowla zwierząt uzależniona jest od posiadania odpowiednich budynków. Natomiast rolnicy mają trudności w budowaniu obór czy chlewni w swoich gospodarstwach. Dlatego, podczas dzisiejszej Sejmowej Komisji Rolnictwa odbyła się dyskusja, w czasie której przedstawiciele Resortów Rolnictwa, Środowiska, Infrastruktury oraz parlamentarzyści wsłuchiwali się w głos partnerów społecznych, którzy mówili o problemach w pozyskiwaniu pozwoleń na budowę obiektów inwentarskich w obrębie swoich gospodarstw. 

Wieś opiera się przede wszystkim na hodowli zwierząt. Stąd koniecznością jest posiadanie w obrębie gospodarstwa odpowiednich budynków jak chlewnie, kurniki czy stajnie, w zależności od profilu gospodarstwa. Jednak nie wolno samowolnie dokonywać budowy tych obiektów. Wręcz spotyka się sytuacje, kiedy rolnicy mają przeszkody w pozyskiwaniu pozwoleń na ich budowę.

Problem ten jest na tyle istotny, że trafił pod obrady Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tam przedstawiciele Resortów Rolnictwa, Środowiska, Infrastruktury oraz parlamentu wsłuchiwali się w głosy partnerów społecznych, którzy mówili o swoich doświadczeniach przy pozyskiwaniu pozwoleń na budowę chlewni, czy innych budynków inwentarskich.
Zebrani rolnicy wskazywali konkretne problemy, które mieli, kiedy chcieli rozbudować gospodarstwo. Okazuje się , że paleta przeszkód jest dość duża. Dziś częstym zjawiskiem jest osiedlanie się na wsiach ludzi, którzy migrują tam z miast. Wówczas, nieprzyzwyczajeni do warunków tam panujących, podnoszą problem zapachu, który dobiega z sąsiadującego z nimi gospodarstwa rolnego. To z kolei staje się przeszkodą dla rolnika w uzyskaniu pozwolenia na budowę obory czy chlewni w obrębie swego gospodarstwa. W związku z tym przedstawiono pomysł, aby stworzyć tzw. dyrektywę zagrodową, która wyznaczy miejsca, gdzie powinny znajdować się obiekty inwentarskie, a gdzie domy jednorodzinne.
Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury deklarują, że prace nad wspomnianym rozdzieleniem trwają, a ich efekt zostanie zawarty w Kodeksie Budowlanym. Przewiduje on, że analiza uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego będzie przewidywała podział strefy zabudowy siedliskowej i intensywnej produkcji rolnej. To powinno rozwiązać problem.

Z kolei inny pomysł na rozwiązanie konfliktów między rolnikami a mieszkańcami niezwiązanymi z produkcją zwierzęcą zamieszkującymi tereny wiejskie, to rozwiązanie dotyczące odległości. Jeśli planowana chlewnia będzie miała w planach obsadę 30 sztuk, mogłaby być pobudowana w odległości 30 m od wsi. Taki sam schemat miałby dotyczyć większych hodowli i wówczas proporcjonalnie większych odległości. W tym przypadku jest potrzeba stworzenia prostego wzoru, który zobowiąże włodarzy w danych miejscowościach do takiej samej interpretacji przepisów.

Przy okazji dyskusji prezentowano i inne problemy, z którymi spotykają się rolnicy. Jak stwierdził przewodniczący Komisji Rolnictwa, temat ten jest bardzo istotny i wymaga dodatkowej dyskusji. Dlatego postulował do zebranych o to, by podobne przykłady wnieśli do sekretariatu komisji, skąd zostaną przekazane do odpowiednich gremiów. Oprócz tego zadeklarował, że temat będzie poddany ponownej dyskusji i wtedy zostaną podjęte prace nad szukaniem konkretnych rozwiązań.

 

Kalina Brzozowska/fot. pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023