O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-04-2017

Autor: Marzena Deresz

O lekach na wsi – nie stawiajmy barier!

O lekach na wsi – nie stawiajmy barier!

Na wsi zawsze był problem zakupem leków.

Na wsi zawsze był problem zakupem leków. Często  najbliższa apteka znajdowała się w odległości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania.

Więcej szczęścia mieli mieszkańcy większych miejscowości, gdzie działały tzw. punkty apteczne, choć i tam nie zawsze można było szybko zrealizować receptęn- ze względu na dostępność medykamentów.

 

Mieszkańcy obszarów wiejskich po lekturze procedowanego obecnie w naszym Parlamencie  poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne obawiają się, że wkrótce mogą mieć jeszcze większe problemy z dostępem do leków. Dodatkowo utwierdza  ich w tym przekonaniu stanowisko Związku Pracodawców Aptecznych PharmanNET. Uważają oni, że propozycje zawarte  w tym projekcie ustawy wpłyną negatywnie na ceny oraz dostępność do leków dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz małych miast.

 Projekt bowiem  nie posiada oceny skutków regulacji, w której zostałby wykazany wpływ proponowanych zmian na dostępność leków dla milionów mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości. Takie elementy nie znalazły się również w samym uzasadnieniu Projektu.  Ponadto   realizuje przede wszystkim interesy samorządu aptekarskiego, który swoimi działaniami faktycznie dąży do ograniczenia dostępności leków dla terenów wiejskich i małych miejscowości, między innymi poprzez  poparcie dla wygaszenia kształcenia techników farmaceutycznych, które poprzez punkty apteczne zapewniają polskiej wsi dostęp do produktów leczniczych. Stara się on także o ograniczenie obrotu pozaaptecznego lekami, który obok punktów aptecznych odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu dostępności do podstawowych leków na terenach wiejskich.

 

Jak podkreśla PharmaNet prowadzenie apteki to niezwykle kosztowna oraz silnie uregulowana działalność, która może okazać się nierentowna na terenach wiejskich.

Mieszkańcy wsi i małych miejscowości wobec wprowadzenia proponowanych ograniczeń własnościowych, ilościowych, a także kryteriów demograficzno-geograficznych będą skazani na lokalne monopole (które faktycznie występują już często na wskazanych obszarach), m.in. z uwagi na ograniczenie możliwości powstania nowych aptek w małych miejscowościach,  brak konkurencji prowadzący do wzrostu cen na leki nierefundowane.

Zdaniem Związku zwiększenie dostępności do leków na terenach wiejskich powinno polegać nie ma  wprowadzeniu kryteriów  demograficzno  - geograficznych czy ograniczeń własnościowych , lecz na zmniejszaniu obciążeń fiskalnych oraz administracyjnych  dla nowych aptek na tych terenach , bądź reformie punktów aptecznych.

 

– W związku z trwającymi pracami nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne, tzw. ustawą „apteka dla aptekarza”, samorząd rolniczy, obawiając się pogorszenia dostępu rolników do leków oraz znacznego wzrostu cen, zwrócił się w dniu 4 kwietnia 2017 r. do przewodniczących sejmowych klubów parlamentarnych z poparciem Stanowiska przedstawionego przez Związek Pracodawców Aptecznych PharmanNET

 

– informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

 

Maks Weber/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023