O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-03-2017

Autor: Marzena Deresz

O krok od implementacji Ramowej Dyrektywy Wodnej UE

O krok od implementacji Ramowej Dyrektywy Wodnej UE

Projekt ustawy przewiduje powołanie do życia Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które będzie głównym podmiotem zarządzającym wodami na terenie RP. Natomiast wbrew wcześniejszym spekulacjom, podwyżki opłat za pobór wody zaczną obowiązywać najprawdopodobniej dopiero za dwa lata. 

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowelizacji Prawa wodnego. Ministerstwo Środowiska realizuje w ten sposób obwiązek implementacji unijnego prawa, za niewdrożenie którego Polska była już upominana przez Komisję Europejską. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, podwyżki opłat za pobór wody zaczną obowiązywać najprawdopodobniej dopiero za dwa lata.

 

Projekt ustawy przewiduje powołanie do życia Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które będzie głównym podmiotem zarządzającym wodami na terenie RP. Dodatkowo będzie również zapewniało ochronę przeciwpożarową oraz przeciwsuszową. „Wody Polskie” będą także głównym dysponentem środków unijnych przeznaczonych na inwestycje wodne. UE przekaże na ten cel 3,5 mld euro.

 

Najważniejszym przepisem wdrażanej dyrektywy jest przepis o zwrocie kosztów usług wodnych. Obowiązkiem płatniczym będą objęci m.in. rolnicy i hodowcy. Na poziomie ustawy określone zostaną maksymalne stawki opłat za wodę. Ich rzeczywisty wymiar ma być rokrocznie ustalany w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska. Takie rozwiązanie ma zapobiec nagłej gwałtownej podwyżce danin.

Ustawa zakłada, że rolnicy będą zwolnieni z opłat za wodę, jeżeli ich dobowe zużycie nie przekroczy 5 tys. litrów . Po przekroczeniu tej granicy rolnik będzie zobowiązany do zapłaty 30 gr za metr sześcienny pobranej wody podziemnej i 15 gr za metr sześcienny wody powierzchniowej. Wyższe stawki przewidziano dla hodowców ryb, producentów energii oraz przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

 

Dodatkowo ustawa zakłada mechanizm motywowania samorządów do inwestowania w retencję wody. Dzięki temu będą mogły unikną one tzw. opłaty za utraconą wodę. (1 zł za każdy metr kwadratowy utwardzonej powierzchni). Chodzi tu o minimalizowanie negatywnych skutków budowy np. parkingów.

Dużo kontrowersji budzi odebranie samorządom uprawnienia do pobierania opłat za wodę i przekazania go „Wodom Polskim”. Resort środowiska stoi na stanowisku, że utracone przez gminy 94 mln zł rocznie są jedynie konsekwencją uszczuplenia ich odpowiedzialności i zadań związanych z gospodarką wodną.

Nowe Prawo wodne ma wejść w życie 1 lipca tego roku.

 

Zuzanna Mysona/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023