O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-01-2017

Autor: Świat Rolnika

KRIR chce zmiany zasad określania kar dla producentów rolno-spożywczych

KRIR chce zmiany zasad określania kar dla producentów rolno-spożywczych

Samorząd rolniczy apeluje do ministerstwa rolnictwa o zmianę zasad przyznawania kar dla rolników łamiących przepisy wytwarzania żywności. Są one zdaniem KRIR zbyt niejasne i pozwalają na brak uczciwości.

 

Zastrzeżenia Krajowej Rady Izb Rolniczych co do kar czekających na rolników za ewentualne nieprzestrzeganie przepisów weterynaryjnych dotyczą "widełkowy zakres kar". Podmiotom decydującym o ich wymierzeniu pozostawiono zbyt dużą swobodę i dowolność przy ustalaniu wysokości kwot do zapłaty.

 

"Brak ujęcia w rozporządzeniu przesłanek, jakimi powinien kierować się organ administracji państwowej przy wymierzaniu kary przy jednoczesnym wprowadzeniu zakresu kar "od... do..." sprawia, że prawo będzie stosowane niejednolicie w przypadku identycznych stanów faktycznych" – przekonuje KRIR.

 

Obecny kształt rozporządzenia nie pozwala również na merytoryczne odwołanie się przez rolnika od wymierzonej kary, jeśli jej wysokość nie będzie jego zdaniem uczciwa. Będzie tak dlatego, że – zdaniem Rady – "niewiadome są przesłanki, jakimi należy kierować się przy ustalaniu wielkości kary pieniężnej".

 

Jako wyjście z tej sytuacji prawnej samorząd rolniczy przedstawił dwie propozycje:

"Postulujemy bądź wprowadzenie jednolitej wysokości kar za dane naruszenie, co maksymalnie ograniczy możliwość dowolnego ustalania wysokości kar pieniężnych przez urzędników państwowych, bądź zawarcie w rozporządzeniu kryteriów, jakimi powinien kierować się Organ przy ustalaniu wysokości nakładanej kary pieniężnej w ramach ustalonego zakresu wysokości kary".

 

Zaś jeśli chodzi o wysokość kar, to "powinna być w głównej mierze uzależniona od skali i wielkości produkcji". Tak zaś zdaniem KRIR nie jest.

 

"Proponowana wysokość kar w wielu przypadkach jest nadmierna i nieadekwatna do wagi naruszeń przepisów i może zniechęcić rolników do prowadzenia rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej czy MLO, a w przypadku ich zastosowania może doprowadzić do bankructwa szczególnie małych gospodarstw" – przestrzega Rada.

 

KRIR oczekuje od ministerstwa skorygowania sposobu określania kar i ich wysokości w projekcie rozporządzenia i liczy na zorganizowanie spotkania uzgodnieniowego w tej sprawie.

 

Krzysztof Przedpełski/krir.pl/McD/Fot. pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023