O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Trwa nabór

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej
O inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej mogą starać się dwie grupy rolników. Do 31 grudnia br. trwa jeden nabór. Drugi rozpocznie się 3.01.2022 r.

Do 31 grudnia 2021 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwie w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF mogą składać wnioski o wsparcie w ramach tegorocznego naboru. Osoby, które nie zdążą tego zrobić w pierwszym terminie, mogą ubiegać się o pomoc po Nowym Roku. 3 stycznia rusza kolejny nabór na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy rolników.

Nabór na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Nabór rozpoczął się 11.03. 2021 r i potrwa do 31.12.2021 r. Jednak rolnicy, którzy nie zdążą będą mogli Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej nabór ubiegać się o pomoc w kolejnym naborze po Nowym Roku – 3.01.2021 r. W tegorocznym naborze do ARiMR wpłynęły wnioski na kwotę 3,3 mln zł.  

O pomoc na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej mogą starać się dwie grupy rolników. Pierwszą grupę stanowią rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, do drugiej zaś gospodarze, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem ASF.

O wsparcie można wystąpić, gdy starty w gospodarstwie (w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich) miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w co najmniej jednym z 2 poprzednich lat i wyniosły przynajmniej 30 % średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. 

Kwota dofinansowania 

Dofinansowanie maksymalne wynosi 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Jednak należy pamiętać, że nie może ono przekroczyć 80 % kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji. W przypadku szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych wsparcie można przeznaczyć na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Natomiast gdy przyczyną strat jest ASF – na realizację inwestycji rolniczych niezwiązanych z produkcją świń.

Sprawdź: ASF – POLPIG rekomenduje rozwiązania wielkopolskich hodowców

 

gov.pl/fot.gov.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023