O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-11-2016

Autor: Świat Rolnika

Historyczne prawa rolników ponad roszczeniami sąsiedzkimi?

Historyczne prawa rolników ponad roszczeniami sąsiedzkimi?

Zdaniem Porozumienia Izb Polski Południowo-Wschodniej konieczne jest wzmocnienie ochrony działalności rolniczej zgodnie z konstytucyjną zasadą zrównoważonego rozwoju.

Samorząd rolniczy z Polski południowo-wschodniej uważa, że konieczne jest wprowadzenie do ustawy o planowaniu przestrzennym zmian zobowiązujących rady gmin do wprowadzenia do zagospodarowania przestrzennego klauzul ochrony historycznych praw rolników związanych z prowadzeniem działalności rolniczej na danym obszarze gminy.

 

Porozumienie Izb postuluje też ograniczenie ustawowe roszczeń sąsiedzkich wobec gospodarstw rolnych przez osoby niezwiązane rolnictwem osiedlające się w pobliżu historycznie działających gospodarstw rolnych.

 

"W aktualnym stanie prawnym nie zapewnia się ochrony praw nabytych (historycznych) rolników prowadzących gospodarstwa rolne, zwłaszcza z produkcją zwierzęcą, w sytuacji przeznaczania i wyłączania z produkcji rolnej dużych obszarów gruntów rolnych. Rady Gmin przeznaczają w planach zagospodarowania przestrzennego coraz więcej gruntów rolnych na inne cele, zwłaszcza pod budownictwo jednorodzinne, nie licząc się ze skutkami społecznymi i ekonomicznymi dla rolników prowadzących produkcję w sąsiedztwie. Znane są bardzo liczne przypadki nękania rolników przez tzw. inwestorów, którzy czują się bezkarni w eskalowaniu roszczeń wobec sąsiadów-rolników, np. w związku z uciążliwością zapachową, praca maszyn i ciągników na polach, korzystania z dróg gminnych. Dla tych działań – w majestacie prawa – są wykorzystywane organy gmin a także inspekcje państwowe. W wielu przypadkach uciążliwe i wielokrotne kontrole na wniosek „inwestorów” prowadzą do likwidacji produkcji a nawet zaprzestania produkcji. Rolnicy odczuwają to jako dyskryminacje. Równocześnie w tzw. starych krajach UE prawa nabyte rolników są nie tylko szanowane ale też prawnie usankcjonowane. Porozumienie nie jest przeciwne, co do zasady,  przeznaczaniu gruntów rolnych na cele nierolnicze, biorąc pod uwagę interes społeczny. Jednak w celu ochrony zasad sprawiedliwości społecznej należy chronić działalność rolniczą na obszarach wiejskich, co jest także celem WPR. Konieczne jest ustawowe zobowiązanie wprowadzania do zapisów PZP i Studiów klauzul chroniących działalność rolniczą. tzw. inwestorzy na terenach wiejskich powinni podejmować decyzje ze świadomością praw i obowiązków, także w zakresie respektowania historycznych praw nabytych." – czytamy w uzasadnieniu zawartym w tekście Uchwały nr 1/K/2016 Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej. 

 

Posiedzenie odbyło się w dniach 17-18 listopada w Ustroniu. W obradach uczestniczyli przedstawiciele Podkarpackiej Izby Rolniczej, Małopolskiej Izby Rolniczej, Śląskiej Izby Rolniczej, Lubelskiej Izby Rolniczej , Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz Izby Rolniczej w Opolu.

 

Maks Weber

Fot. freeimages.com

swiatrolnika.info 2023