O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-06-2017

Autor: Anna Kołcon

Wsparcie unijne dla młodych rolników. Polska najskuteczniejsza w jego realizacji

Młodzi rolnicy

Z najnowszego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że unijne wsparcie dla młodych rolników zbyt często opiera się na mało precyzyjnych założeniach. Kontrolerzy wzywają do lepszego ukierunkowania wsparcia, tak by w skuteczny sposób przyczyniało się ono do wymiany pokoleń w rolnictwie.

Z najnowszego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że unijne wsparcie dla młodych rolników zbyt często opiera się na mało precyzyjnych założeniach. Kontrolerzy wzywają do lepszego ukierunkowania wsparcia, tak by w skuteczny sposób przyczyniało się ono do wymiany pokoleń w rolnictwie.

 

W latach 2007–2020 UE przyznała 9,6 mld euro na pomoc dla młodych rolników, co miało na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych i zintensyfikowanie wymiany pokoleń w rolnictwie. W latach 2007–2013 unijne wsparcie na rozpoczęcie działalności otrzymało prawie 200 tys. młodych rolników.

 

– Skuteczne wsparcie dla młodych rolników jest sprawą najwyższej wagi, jeśli chcemy zapewnić trwałość rolnictwa w perspektywie wielu pokoleń. Trybunał znalazł jednak niewiele dowodów na potwierdzenie rezultatów tych działań oraz tego, czy rzeczywiście pomagały one młodym rolnikom. Było to spowodowane głównie niewystarczającym ukierunkowaniem działań i niską jakością wskaźników

 

– poinformował Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

 

W ostatnim dziesięcioleciu ogólna liczba rolników w UE (z wyłączeniem Chorwacji) zmniejszała się w szybkim tempie: z 14,5 mln w 2005 r. do 10,7 mln w 2013 r. W analogicznym okresie liczba młodych rolników spadła z 3,3 mln do 2,3 mln. Ponieważ liczba rolników zmniejszyła się we wszystkich grupach wiekowych, odsetek młodych rolników utrzymał się na stosunkowo stabilnym poziomie, nieznacznie przekraczającym 20 procent. Występują jednak znaczące różnice pod tym względem między państwami członkowskimi.


Kontrola skupiła się na czterech państwach członkowskich UE, w których wydatki na rzecz młodych rolników (poniżej 40 lat) są największe: Francji, Hiszpanii, Polsce i Włoszech. Kontrolerzy stwierdzili istotne różnice w zarządzaniu płatnościami w ramach tzw. filaru I (25 proc. premia do płatności bezpośrednich dla młodych rolników) i płatnościami w ramach tzw. filaru II (mającymi na celu ułatwienie startu młodym rolnikom).

 

Wsparcie UE okazało się najefektywniejsze w Polsce. Według statystyk, w latach 2007-2013, w Polsce liczba rolników poniżej 35. roku życia pozostała bez zmian, czyli na poziomie 12 proc. (dla porównania w Danii spadła o ponad połowę), a w grupie wiekowej 35-44 lata wzrosła o 2 procent. Zmalała natomiast o ponad 6 procent liczba rolników po 65 roku życia.

 

– Aby pomoc była skuteczniejsza, UE i państwa członkowskie muszą najpierw bardziej precyzyjnie określić, do kogo jest adresowana i jakie rezultaty ma przynieść, a następnie skoncentrować się na mierzeniu osiągniętych postępów

 

– podkreślił Janusz Wojciechowski.


 

Sprawozdanie specjalne nr 10/2017 pt. "Unijne wsparcie dla młodych rolników powinno być lepiej ukierunkowane jest dostępne TUTAJ.

 

eca.europa.eu/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023