O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Unijne wsparcie na ograniczanie skutków klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof

Unijne wsparcie na ograniczanie skutków klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia umożliwiającego uruchomienie poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia umożliwiającego uruchomienie poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Poddziałanie będzie wdrażane w ramach operacji typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” objętej unijnym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 roku o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich podstawa przyznania pomocy potencjalnym beneficjentom jest umowa. Zaprojektowane rozporządzenie ma na celu usystematyzowanie relacji organów z beneficjentami.

Rozporządzanie określi:

  • formę i tryb składania wniosków o przyznanie pomocy oraz wniosków o płatność;
  • szczegółowe wymagania dla wniosku o wsparcie;
  • kryteria wyboru operacji;
  • szczegółowe wymagania dla umowy o przyznaniu pomocy;
  • sytuacje wyjątkowe, w których następca prawny beneficjenta albo nabywcy gospodarstwa rolnego jest uprawniony do otrzymania pomocy.

Pomoc w ramach uruchamianego poddziałania będzie dedykowana do spółek wodnych i ich związków oraz do rolników prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach objętych specjalnymi środkami kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Chodzi o tzw. obszary ochronne, obszary objęte ograniczeniami oraz obszary zagrożenia.

Spółki wodne otrzymają wsparcie na utrzymanie i usprawnienie urządzeń melioracyjnych, w które wyposażone jest ponad 30 proc. krajowych gruntów rolnych. Spółki wodne odpowiadają za zmelioryzowanie 4,2 mln ha gruntów.

Rolnicy prowadzący chów lub hodowlę świń będą mogli ubiegać się o wsparcie w przypadku utrzymywania stada o liczebności co najmniej 300 świń. Największe środki pomocowe będą kierowane w przypadku stad 800 świń.

Limit pomocy ustalono do wysokości 0,5 mln zł dla spółek wodnych i ich związków oraz 100 000 zł dla rolników. Współfinansowanie maksymalnie może wynieść 80 proc. kosztów kwalifikowanych operacji. Podmiotem wdrażającym poddziałanie, z którym będą zawierane umowy ma być Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ocenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi poddziałanie dotyczyć będzie 180 gospodarstw rolnych oraz 2263 spółek wodnych.

 

Michał Jerzy Kowalczuk/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023