O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Emerytury rolników – korekta jest niezbędna

emerytura-rolnicza

Zmiana dotyczy świadczeń emerytalnych rolników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy poza pracą rolniczą wykonują także inne zatrudnienie lub działalność objętą obowiązkiem ubezpieczenia w ZUS.

Zmiana dotyczy świadczeń emerytalnych rolników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy poza pracą rolniczą wykonują także inne zatrudnienie lub działalność objętą obowiązkiem ubezpieczenia w ZUS.

Rolnicy z Mazowsza uważają , że konieczne jest wprowadzenie zmiany  w przepisach dotyczących systemu ubezpieczeń zmierzającej  do poprawy sytuacji osób ubezpieczonych w KRUS  tzw. „dwuzawodowców”, a urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Korekta  ta ma umożliwić im uzupełnienie  stażem  w KRUS ubezpieczenia w ZUS  uprawniającego do  otrzymania minimalnej gwarantowanej przez Państwo  emerytury wynoszącej obecnie 1000 zł brutto, bądź doliczenia do ubezpieczenia w KRUS ubezpieczenia z systemu powszechnego

 

– Obecnie z uwagi na trudną sytuację wielu gospodarstw małych i średnich coraz więcej rolników z konieczności decyduje się na łączenie pracy w gospodarstwie z pracą na etacie poza gospodarstwem, przechodząc z urzędu do powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego. Za wykonywaną pracę najczęściej otrzymują najniższe wynagrodzenie. Obowiązujące przepisy ubezpieczeniowe w szczególności dla rolników ( mężczyzn i kobiet) urodzonych po 31 grudnia 1948 r. są społecznie krzywdzące. Wynika to z wprowadzonych zmian w prawie

 

– mówi Stanisław Guzel , przewodniczący Rady Powiatowej MIR Powiatu Pułtuskiego.

Z dniem 8 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych ( Dz.U z 2008 r. Nr.228, poz.1507), która poprzez art. 33 wprowadziła zmiany do ustawy z dnia 20.12.1990 r.  o ubezpieczeniu społecznym rolników ( Dz.U z 2008 r. nr. 50, poz. 291 z późń zm.). Utrzymane zostały zasady przyznawania emerytur i rent rolnikom urodzonym  przed 1949 r. , dające możliwość sumowania okresów ubezpieczenia w ZUS i KRUS. Osoby te maja prawo do jednej emerytury rolniczej lub emerytury z ZUS za okresy podlegania ubezpieczeniu w KRUS lub ZUS.

Zmiany wprowadzone powyższą ustawą  dotyczące  osób urodzonych po  31 grudnia 1948 roku, są w ocenie rolników bardzo niekorzystne. Zmianą w art. 25 w/w ustawy o ubezpieczeniu społecznym  przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej zabrano prawo do  doliczania do wymaganego w KRUS oprócz wieku, 25 letniego stażu, okresów podlegania ubezpieczeniu w ZUS, okresów odbywania czynnej służby wojskowej, działalności kombatanckiej.  Powyższe okresy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku  mogą być doliczone tylko w przypadku ustalania prawa do renty rolniczej.

W ocenie Mazowieckiej Izby Rolniczej coraz więcej osób ubezpieczonych  „dwuzawodowców”  będzie osiągało wiek emerytalny i mimo opłacania przez całe swoje zawodowe życie składek na ubezpieczenia społeczne będzie miało problem z otrzymaniem chociażby gwarantowanej minimalnej emerytury w systemie powszechnym. Po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego wynoszącego od października 2017 r. 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, KRUS każdej osobie urodzonej po 31 grudnia 1948r., która nie ma wymaganego  rolnego stażu ubezpieczeniowego nie może  przyznać emerytury,  mimo opłacania  składek ubezpieczeniowych  w systemie powszechnym.

Takiemu rolnikowi, jak zaznacza samorząd rolniczy, ZUS wypłaci emeryturę pracowniczą i ewentualnie emeryturę kapitałową, stosowną do wysokości zgromadzonego kapitału. Emerytura w ZUS ustalana jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. według zreformowanych zasad ubezpieczenia. Liczona jest w oparciu o zgromadzone składki i stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia  ogłaszane corocznie przez Prezesa GUS. Wysokość takiej emerytury, jaką taki rolnik otrzyma, ulega zwiększeniu za okresy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne rolników. Doliczone przez ZUS wedle aktualnie obowiązujących przepisów zwiększenie wynosi  1 % najniższej emerytury za każdy rok opłacania składek dla rolników i tak za 20 lat opłacania tych składek  wyniesie 200 zł  brutto.

 

– Biorąc pod uwagę fakt, że większość rolników „dwuzawodowców” pracuje za minimalne wynagrodzenie oraz posiadać będzie stosunkowo  krótki staż ubezpieczeniowy, wysokość emerytur mimo opłacania przez całe życie zawodowe składek na ubezpieczenie w systemie rolniczym, a następnie powszechnym otrzyma bardzo niską  emeryturę, mniejszą niż gwarantowaną przez Państwo. Aby otrzymać minimalną  emeryturę w systemie powszechnym ubezpieczony rolnik „dwuzawodowiec” musi również po osiągnięciu wymaganego  wieku, legitymować się od października 2017r., 25 letnim stażem ubezpieczenia  dla mężczyzn i 20 letnim dla kobiet. ZUS w takiej sytuacji nie dolicza stażu ubezpieczenia w KRUS

 

– informuje MIR.

Dlatego też konieczna jest wprowadzenie zmian w systemie rolniczych ubezpieczeń dotyczących świadczeń emerytalnych rolników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy poza pracą rolniczą wykonują także inne zatrudnienie lub działalność objętą obowiązkiem ubezpieczenia w powszechnym systemie ubezpieczeń.

MIR/Maks Weber/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023