O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-11-2014

Autor: Robert Maj

Ekoterror w karbach prawa

Brak grafiki

Inwestycja, która wpływa na środowisko, nie zostanie zakwestionowana przez przypadkową organizację ekologiczną, która powstała w ostatniej chwili...

Inwestycja, która wpływa na środowisko, nie zostanie zakwestionowana przez przypadkową organizację ekologiczną, która powstała w ostatniej chwili.

Przynajmniej rok będzie musiała istnieć organizacja ekologiczna, by miała prawo zgłoszenia swoich uwag do inwestycji, która wiąże się z koniecznością przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W ten sposób budowa elektrowni, wyciągów narciarskich, dużych zakładów przemysłowych nie będzie wstrzymywana przez grupki ludzi, którzy szybko i na chwilę powołują stowarzyszenie, aby zablokować daną inwestycję.

Nad takimi rozwiązaniami pracuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ). Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzeczniczka GDOŚ, zaznacza, że gotowych propozycji zmiany ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko jeszcze nie ma, ale trwają prace nad założeniami do tych regulacji.

Sprawy sądowe pokazują, że obok organizacji ekologicznych z prawdziwego zdarzenia istnieją i takie, które na ekologii próbują robić przede wszystkim interes

Mimo że o lobby ekologicznym zaczęło być w Polsce głośno dopiero po transformacji, nie sposób zanegować jego zasług dla rozpropagowania idei ochrony środowiska. Dzięki działalności organizacji ekologicznych ma ona dziś daleko wyższą rangę. Nie zmienia to faktu, że obok organizacji autentycznie zaangażowanych w ochronę środowiska i przyrody pojawili się również pseudoekolodzy. Prawdziwym nieszczęściem jest to, że przeważnie nie odróżnia się jednych od drugich.

Podejrzenia to za mało
Wśród inwestorów nie od dziś krążą słuchy o żądaniach ekoharaczy za rezygnację z protestów. – Obok tych, którzy racjonalnie działają na rzecz ekologii, pojawiają się organizacje, które nazywamy spółkami akcyjnymi – mówi Zbigniew Malisz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Dopiero wynegocjowane zadośćuczynienie powoduje wycofanie protestów.

Z blokowania – zwłaszcza dużych – inwestycji w Warszawie zasłynęło m.in. Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Architektury Warszawy. W 2008 r. wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego aż 52 skargi i uczestniczyło w dziesięciu dalszych postępowaniach. Miały z nim do czynienia osoby prywatne oraz znane spółki: Skanska Property, Kronos Kapital, Bouygues Immobiler, Bell Capital i Korporacja Radex, na której wniosek prezydent Warszawy wydał warunki zabudowy dla wielorodzinnego budynku mieszkalnego.

Pogłoski i niesprawdzone opinie to jednak za mało. „Podejrzenie o zamiar wymuszania przekazywania przez inwestorów świadczeń majątkowych nie może być elementem uzasadnienia postanowienia samorządowego kolegium odwoławczego” – wytknął WSA w Poznaniu rozpatrujący udział Stowarzyszenia Ekologiczny Zieleniec w postępowaniu o budowę hali montażu samochodów. SKO stwierdziło, że „z żadnych dokumentów nie wynika, iż organizacja ta zajmuje się czymkolwiek innym poza blokowaniem wszystkich zamierzeń inwestycyjnych spółki, co może świadczyć o pozornej działalności ekologicznej”.

Mit o ekoharaczach
Bardzo trudno ujawnić takie działania, ale jest rzeczywiście kilka organizacji, które psują opinię ekologom. Po cichu wymienia się nawet kwoty brane np. od centrów handlowych za opracowania środowiskowe.
– Nie potrafimy stwierdzić, które z wielu różnych organizacji działają w interesie ochrony środowiska, a które we własnym – mówią Anna Piekut i Marta Wiśniewska, działaczki WWF Polska. – Można jednak odnieść wrażenie, że duża część opowieści o ekoharaczach jest wyssana z palca. Jeżeli ktoś ma takie informacje, niech zgłosi je do prokuratury. Powtarzanie opowieści, że ekolodzy protestują dla pieniędzy, szkodzi nie tylko wizerunkowi stowarzyszeń ekologicznych, ale i społeczeństwu. Podejrzana staje się już sama informacja, że warto dbać o jakość środowiska.

źródło: Sianecki/Rzeczpospolita/red, fot:.ONS

swiatrolnika.info 2023