O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Dyscyplinowanie pracownika w gospodarstwie a przepisy prawa

Dyscyplinowanie pracownika w gospodarstwie

Przy zatrudnianiu pracownika w gospodarstwie problemem może się okazać jego terminowe przybycie do pracy, a nawet absencje bez podania przyczyny w niektóre dni zbiorów. Dopuszczalne jest dyscyplinowanie pracownika w gospodarstwie, jak również nakładanie kar za określone zachowania w pracy.

Może to być palenie w miejscu niedopuszczalnym lub praca pod wpływem alkoholu.

Dyscyplinowanie pracownika w gospodarstwie – jakie formy ukarania przewidują przepisy?

Kary wynikać mogą:

  • w przypadku umowy o pracę – z przepisów kp – dla których to umów ustalone są warunki ich stosowania i sytuacje, w których można je wymierzać,
  • w przypadku umów innego rodzaju – z zapisów samej umowy; brak zapisu pozbawia możliwości karania dyscyplinarnego; rolnik powinien w umowie wprowadzić zapisy, jakie zachowania są niedozwolone oraz jakie ich wystąpienie rodzi skutki. W umowie można odwołać się również do zapisów Kodeksu pracy (np. zapisem „w sprawach kar dyscyplinarnych strony umowy stosować będą zapisy 100–108 ustawy – Kodeks pracy”).

Kodeks pracy przewiduje, że dyscyplinowanie pracownika w gospodarstwie może zostać przeprowadzone w formie:

  • upomnienia,
  • nagany,
  • pieniężnej.

Dwie pierwsze z wymienionych kar można wymierzyć w razie naruszenia przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp oraz przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Ostatnia kara – pieniężna – nie jest odszkodowaniem, a zatem jest niezależna od wyrządzenia pracodawcy szkody – i można ją zastosować w przypadku:

  • nieprzestrzegania przez pracownika przepisów BHP lub przepisów przeciwpożarowych,
  • opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia,
  • stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywania alkoholu w czasie pracy.

Jakie kary pieniężne może zastosować pracodawca wobec pracownika?

Kara pieniężna za jedno przekroczenie i za każdyDyscyplinowanie pracownika w gospodarstwie 02 dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty. W umowie o pracę nie można wprowadzać wyższych kar. Dodatkowo kary nie można zastosować po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Dyscyplinowanie pracownika w gospodarstwie w sposób odpowiedni do stopnia i charakteru konkretnego przekroczenia porządkowego pozostawiono uznaniu pracodawcy. Nie trzeba zatem najpierw nakładać upomnienia, by stopniowo przejść do nagan i grzywien.

Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Ukarany natomiast musi mieć możliwość wniesienia sprzeciwu od ukarania oraz możliwość zapoznania się z podstawami nałożenia na niego sankcji. Kara nie może być zatem nałożona bez wcześniejszego wysłuchania pracownika, pisemnego ustalenia kary oraz możliwości odwołania się od niej.

Czytaj też: Pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników

cdr.gov.pl/fot.Pxhere

swiatrolnika.info 2023