O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Będą dopłaty do nawozów, ale dostaną je tylko wybrani...

Dopłaty do nawozów

Rząd planuje nową formę pomocy – dopłaty do nawozów, dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej – wynika z założeń projektu rozporządzenia.

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za przygotowanie projektu odpowiada resort rolnictwa.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie?

W wykazie przyznano, że rok 2021 jak i obecny są kolejnymi trudnymi latami dla producentów rolnych. Ma to związek ze zbytem produktów rolnych, co jest związane z pandemią COVID-19 oraz drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej.

"Od początku 2021 r. na rynkach państw Unii Europejskiej obserwowany jest stały wzrost notowań gazu ziemnego. Ten wzrost łączony jest z czynnikami globalnymi m.in. takimi jak ograniczenie zużycia i wydobycia gazu wskutek pandemii COVID-19. Skutkuje to drastycznym zwiększeniem kosztów produkcji i cen nawozów przede wszystkim na bazie amoniaku. Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja ta grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności" – czytamy w wykazie na temat rozporządzenia, które wprowadzi dopłaty do nawozów.

Dopłaty do nawozów pomogą rolnikom?

Wyjaśniono, że projektowane rozporządzenie ma wprowadzić nową formę pomocy dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19, i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r. Będą to dopłaty do nawozów

Jak poinformowano, pomoc ma polegać na dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Z wykazu wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca.

Czytaj również: NFOŚiGW: “Czyste powietrze” z blisko 400 tys. wniosków na kwotę 6,7 mld zł

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023