O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-07-2014

Autor: Świat Rolnika

Dopłaty do hektara powyżej 600 euro

Brak grafiki

Dopłaty w wysokości nawet ponad 600 euro do hektara mogą dostać w przyszłej perspektywie unijnej polscy rolnicy, którzy podejmą określoną produkcję. Ministrowi Rolnictwa zależy na tym aby środki, zakontraktowane w pierwszej perspektywie finansowej, były dobrze zagospodarowane...

Dopłaty do hektara powyżej 600 euro

Dopłaty w wysokości nawet ponad 600 euro do hektara mogą dostać w przyszłej perspektywie unijnej polscy rolnicy, którzy podejmą określoną produkcję. Ministrowi Rolnictwa zależy na tym aby środki, zakontraktowane w pierwszej perspektywie finansowej, były dobrze zagospodarowane i wydane. Jest to kwota prawie 29,5 mld euro. Powołane zespoły ekspertów mają zapobiegać błędom i dbać o dobre przygotowanie wniosków. Zespoły mają pomagać także w przygotowywaniu rozwiązań prawnych i rozporządzeń na nową perspektywę unijną.

Sawicki tłumaczy, że tak jak w innych krajach UE, dopłaty bezpośrednie będą zróżnicowane. Dodał też, że podobnie jak w wielu innych krajach UE jest propozycja, by były dopłaty związane z produkcją i tzw. dopłaty do pierwszych hektarów.

Minister Rolnictwa, poinformował, że podstawowa stawka dopłat miałaby wynosić 184 albo 205 euro. „Dopłaty produkcyjne byłyby natomiast do roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich, buraka cukrowego, ziemniaka skrobiowego, chmielu, pomidorów, bydła mlecznego i mięsnego, lnu i konopi, owiec, kóz. Ci rolnicy, którzy podejmą produkcję, będą mogli uzyskać dopłaty w wysokości nawet ponad 600 euro do hektara” - deklarował.

Jego zdaniem w rozpoczynającej się perspektywie będą więc preferowani rolnicy produkcyjni. „15 proc. koperty krajowej chcemy skierować na dopłaty do produkcji, w tym do roślin wysokobiałkowych” – dodał.

Szef resortu rolnictwa mówił też, że proponuje pewne zróżnicowanie dla małych i średnich gospodarstw. Chce, by nieco więcej dopłacać dla tzw. pierwszych hektarów, ze względu chociażby na różnice w kosztach.

„Skala produkcji w dużych gospodarstwach obniża koszty jednostkowe w przeliczeniu na hektar. Chcemy małym i średnim gospodarstwom dać nieco większe środki w postaci dopłat bezpośrednich, żeby produkcją towarową, urynkowieniem, objąć nie tylko 10 procent dzisiaj produkujących rolników, ale żeby kolejne co najmniej 20 proc. gospodarstw mogło za 6-7 lat być bardziej rynkowych i samodzielnych ekonomicznie, bo nie wiemy, czy po roku 2020 będą dopłaty” – mówił Sawicki.

Podczas spotkania z rolnikami wskazał, że na dopłaty bezpośrednie w nowej perspektywie unijnej zaplanowano 23,7 mld euro, a w starej perspektywie było to 15,2 mld euro. Tłumaczył też, że w związku z tym, iż dopłaty produkcyjne mają być tylko do produkcji bydła – a nie trzody czy koni, to w zakresie projektów dotyczących modernizacji gospodarstw rolnych producenci trzody i koni będą mieć pewne preferencje. „Chcemy to powiązać, by wsparcie było w miarę zrównoważone” – mówił szef resortu rolnictwa.

Źródło: PAP/ Świat Rolnika

swiatrolnika.info 2023