O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-05-2017

Autor: Kalina Brzozowska

O de minimis. To znaczna pomoc

zboze

Wśród rozlicznych programów wsparcia z ARiMR oraz innych powiązanych instytucji rolnicy mają również możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach pomocy de minimis. O co chodzi?

Wśród rozlicznych programów wsparcia z ARiMR oraz innych powiązanych instytucji rolnicy mają również możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach pomocy de minimis. O co chodzi?

W tego typu pomocy chodzi o to, by pomóc gospodarzom i nie naruszyć przy tym, konkurencji na rynku. Natomiast niska wartość wsparcia powoduję, że nie wymaga ona notyfikacji Komisji Europejskiej. Rolnicy chętnie korzystają z tego typu pomocy, ale warto pamiętać o obowiązujących w niej limitach wsparcia, ponieważ ich przekroczenie może powodować potrzebę zwrotu otrzymanego dofinansowania.

W pomocy de minimis zatem przede wszystkim chodzi o to, by pomóc rolnikowi. Natomiast istotny jest wspomniany limit wsparcia, który może być przyznany jednemu gospodarzowi. Kwota ta to 15 000 euro w okresie trzech lat, czyli w bieżącym roku podatkowym i w ciągu poprzedzających go dwóch lat podatkowych, z uwzględnieniem kwot pomocy de minimis w rolnictwie ze wszystkich tytułów. 
 
Dlatego też, aby nie dopuścić do sytuacji przekroczenia limitu rolnik, który chce skorzystać z pomocy de minimis, musi dołączyć do wniosku informacje, o tym czy w roku bieżącym oraz w ciągu dwóch lat go poprzedzających, otrzymał jakiekolwiek wsparcie z tego tytułu. Warto dodać, że każda z instytucji, która jest uprawniona do udzielania pomocy w ramach de minimis ma obowiązek wystawienia zaświadczenia o wysokości takiej pomocy dla konkretnego rolnika. Dzięki informacjom zawartym w takim dokumencie istnieje możliwość obliczenia limitu środków w ramach de minimis dla konkretnego gospodarza.

Warto dodać, że pomoc de minimis jest wykorzystywana w postaci dopłat do materiału siewnego. W tym kontekście należy przypomnieć, że od 15 stycznia do 25 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. To obecnie podstawowe zadanie Agencji Rynku Rolnego w zakresie udzielania pomocy de minimis. Ponadto w ramach wsparcia Agencja rekompensuje rolnikom zakup wspomnianego materiału siewnego od 2007 roku, co ma przyczynić się do zwiększenia ilości stosowania tego rodzaju materiału siewnego w polskich gospodarstwach.

Rolnicy składający wnioski mogą dzięki temu ubiegać się o dopłaty do nasion zbóż ozimych, mieszanek zbożowych i pastewnych, zbóż jarych. I tak w przypadku zbóż dopłaty mogą obejmować:  jęczmień, owies nagi, owies szorstki, owies zwyczajny, szenica twarda, pszenica zwyczajn pszenżyto, żyto. Na dofinansowanie mogą liczyć także rośliny strączowe, a wśród nich:  bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, soja, wyka siewna. Dopłata jest również do ziemniaków. 

Warto pamiętać, że o wysokości stawek do poszczególnych grup roślin zadecyduje zadeklarowana powierzchnia tych upraw.

ARiMR/KB/fot.pixaby.com

swiatrolnika.info 2023