O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-12-2016

Autor: Świat Rolnika

Budżet UE na 2017 rok przyjęty!

Budżet UE na 2017 rok przyjęty!

Parlament Europejski przegłosował w czwartek przyszłoroczny budżet UE. Przewiduje on zwiększone wydatki na bezpieczeństwo oraz radzenie sobie z kryzysem migracyjnym. Duży dział wydatków to środki dla rolników.

Zobowiązania UE w 2017 roku mają wynieść 157,8 mld euro, czyli o prawie 3 mld euro mniej niż chciał Parlament Europejski. Środki na realne płatności mają być na poziomie 134,4 mld euro (o 2 mld euro mniej niż postulowali europosłowie).

 

Negocjatorzy wywalczyli większe wsparcie dla zatrudnienia młodych, kluczowych inicjatyw dla małych i średnich przedsiębiorstw, projektów dotyczących infrastruktury transportowej, badań oraz mobilności studentów dzięki programowi Erasmus+.

 

Duży dział wydatków w zatwierdzonym przyszłorocznym budżecie UE to środki dla rolników. Zarezerwowano dla nich w 2017 roku 42,6 mld euro. Uzgodniono też wynoszące 500 mln euro wsparcie dla borykających się z kryzysem producentów mleka oraz wieprzowiny. Program wsparcia tych producentów i hodowców został ogłoszony jeszcze w wakacje.

 

– Osiągnęliśmy nasze cele, ponieważ budżet na rok 2017 jest zgodny z naszymi priorytetami dotyczącymi zwiększenia wzrostu i tworzenia miejsc pracy, szczególnie dla ludzi młodych, oraz zarządzania kryzysem migracyjnym. Dodatkowe 500 milionów euro na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych jest jasnym sygnałem do działania w ramach UE. Osiągnęliśmy również to, co było możliwe na polu walki z przyczynami migracji – poinformował odpowiedzialny za budżet niemiecki europoseł z frakcji socjalistycznej Jens Geier.

 

UE zaplanowała w 2017 r. przeznaczyć 5,91 mld euro środków na radzenie sobie z  kryzysem migracyjnym i wzmocnienie bezpieczeństwo. Wzrost zobowiązań na te cele względem mijającego roku to  ponad 11 procent.

 

Prawie połowa przyszłorocznej unijnej kiesy (74,9 mld euro w zobowiązaniach) ma służyć stymulowaniu wzrostu gospodarczego, tworzeniu miejsc pracy oraz zwiększaniu konkurencyjności. 21,3 mld euro przeznaczonych jest na program finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, Erasmus+, program służący konkurencyjności przedsiębiorstw COSME czy inicjatywę infrastrukturalną Łącząc Europę. Wzrost w tym dziale wynosi 12 proc. w porównaniu z 2016 roku.

 

2,7 mld euro, czyli o 25 proc. więcej niż w tym roku, zabezpieczono dla Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, z którego pochodzą gwarancje na kredyty mające pomóc wygenerować 315 mld euro inwestycji do połowy 2018 r.

 

Dodatkowe pieniądze (500 mln euro) zostaną, tak jak chciał Parlament Europejski, skierowane na wsparcie inicjatywy mającej pomagać młodym odnaleźć się na rynku pracy. Budżet programu wymiany studenckiej oraz praktyk Erasmus+ został zwiększony o 19 proc. do 2,1 mld euro.

 

Duża część unijnego budżetu, aż 53,59 mld euro, skierowana zostanie na wspieranie wyrównywania poziomu gospodarczego państw unijnych i regionów poprzez europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne. Na część dotyczącą polityki spójności w UE zarezerwowano 37 mld euro, czyli o ponad 11 proc. mniej niż w obecnym roku. Nie wynika to jednak ze zmniejszenia nakładów na ważną dla Polski politykę spójności, ale wolnego rozkręcania się projektów w obecnym wieloletnim budżecie UE.

 

Za przyjęciem budżetu w takim kształcie opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 194, a 7 wstrzymało się od głosu.

 

bankier.pl/AZK/Fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023