O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-12-2016

Autor: Świat Rolnika

Biurokracji mniej, młodym lżej [KOMENTARZ]

Biurokracji mniej, młodym lżej [KOMENTARZ]

Minister rolnictwa przygotował dla młodych rolników swój gwiazdkowy prezent. Od stycznia czeka ich mniej formalności do spełnienia.

 

Nowy pomysł ministra rolnictwa i rozwoju wsi zakłada uwolnienie młodych rolników od części zbędnej biurokracji. Gospodarze do 40 roku życia będą mogli załatwić sprawy związane z przyznawaniem, wypłatą oraz zwrotem pomocy finansowej w ramach poddziałania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" nie w biurze powiatowym, lecz w oddziale regionalnym ARiMR. Najbardziej korzystną formalną ulgą jest zniesienie w projekcie obowiązku informacyjnego dla beneficjentów i sankcji za jego niewykonanie.

 

Jak podaje resort rolnictwa, z tych zmian skorzysta w Polsce do 2023 roku 28 715 młodych rolników. Młody rolnik to osoba nie tylko do 40 roku życia i posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, lecz także po raz pierwszy rozpoczynająca prowadzenie gospodarstwa rolnego jako jedyna kierująca gospodarstwem, która w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy rozpoczęła urządzanie gospodarstwa.

 

Według danych ministerstwa budżet na realizację operacji typu "Premie dla młodych rolników" wynosi 717 997 734 euro środków publicznych ogółem (w tym 456 849 802 euro środków EFRROW).

 

Powyższe zmiany nie do końca są samodzielnym pomysłem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Nowa legislacja jest skutkiem potrzeby dostosowania prawa polskiego do zmienionego prawa unijnego, ale od ministra zależy tempo jej wprowadzenia. Wygląda na to, że rozporządzenie wejdzie w życie w pierwszej połowie 2017 roku.

 

Młodzi rolnicy w tzw. rozporządzeniu Omnibus, reformującym Wspólną Politykę Rolną, są oczkiem w głowie Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego jako przyszłość unijnego rolnictwa. Ma być ono wysoko sprofesjonalizowane zarówno pod względem produkcji, jak i stosowanych w jej ramach procedur. Tylko wtedy będzie w stanie konkurować na światowych rynkach. Pomysł odbiurokratyzowania młodych rolników poprzez zniesienie obowiązku informacyjnego dla beneficjentów i sankcji za jego niewykonanie jest więc dobry. Nie grozi to, tym że rząd straci kontrolę nad sposobem wydatkowania unijnych pieniędzy i gospodarze przed czterdziestką będą mogli robić, co chcą. W tym zakresie się nic nie zmieni, bo przecież ewaluacja nie została uchylona.

 

Młodzi rolnicy będą mogli się skupić na pracy, a nie udowadnianiu na poszczególnych etapach, że wydają środki tak, jak opisali to we wniosku. Czas to pieniądz, dostają więc od Brukseli kredyt zaufania. Ta zaś wierzy, że inwestycja w młode pokolenie wszystkim się opłaci.

 

Jacek Strzelecki

 

Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023