O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2016

Autor: Świat Rolnika

ARiMR inwestuje w informatyzację. Dopłaty dla rolników będą na czas?

ARiMR inwestuje w informatyzację. Dopłaty dla rolników będą na czas?

24 października został otwarty Wydział Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki ARiMR. w Lublinie. Nowa placówka ma zapewnić stabilność w wypłacie dopłat bezpośrednich dla rolników, jak również ma zmienić także pozycję negocjacyjną Agencji w relacjach z firmami IT.

 

– Agencja musi mieć zapewnioną stabilność w wypłacie płatności bezpośrednich, a polski rolnik musi dostawać należne mu środki zawsze o tej samej porze. Do tego potrzebne jest WTO Lublinie – wyjaśnia prezes ARiMR Daniel Obajtek.

 

Nowy wydział Departamentu Informatyki zlokalizowany został w Lublinie, aby w ten sposób zaktywizować mniej dynamicznie rozwijający się region Polski. Stoi to w zgodzie z założeniami planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego o zrównoważonym rozwoju. 

 

W ciągu dwóch lat WTO przejmie od prywatnego wykonawcy zadanie rozwoju i modyfikacji podstawowego systemu informatycznego Agencji odpowiedzialnego za wypłatę płatności bezpośrednich. Przyniesie to oszczędności wysokości około 30 mln zł.

 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zauważył, że jeśli obsługa dopłat bezpośrednich będzie realizowana wewnątrz ARiMR, koszty zostaną obniżone oraz nie będzie żadnej zewnętrznej zależności od firm IT. 

 

Do końca roku w Wydziale ma podjąć pracę ok. 30 programistów, inżynierów oprogramowania, analityków i innych specjalistów IT. Trwa rekrutacja młodych i zdolnych pracowników. Docelowo WTO będzie zatrudniał 70 informatyków. Umożliwi to Agencji rozwój i modyfikację oprogramowania we własnym zakresie. W okresie przejściowym wydział będzie stopniowo przejmował utrzymanie i rozwój mniejszych systemów informatycznych ARiMR. Później przejmie na siebie zadania związane z funkcjonowaniem największych systemów Agencji.

 

Szacuje się, że roczny koszt funkcjonowania WTO DI w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł. Powstanie nowego wydziału nie zwiększyło zatrudnienia w Agencji.

 

arimr.gov.pl/Riv/Fotpexels.com

swiatrolnika.info 2023