Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 15-12-2021 22:01:39

Światowe ceny ropy idą w dół. Przyczyną nowy wariant koronawirusa

ceny ropy

Maklerzy informują, że światowe ceny ropy idą w dół, ponieważ kolejne kraje wprowadzają restrykcje związane z nowym wariantem koronawirusa – Omikronem.

W związku z tym ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje trzecią sesję z rzędu, a w tym tygodniu straciła już ponad 2 proc.. Z kolei w Chinach, które są największym na świecie importerem ropy, słabną perspektywy wzrostu popytu. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 69,72 USD, niżej o 1,43 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 72,79 USD za baryłkę, w dół o 1,23 proc.

Światowy rynek gazu ma nadwyżkę surowca

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) stwierdziła w swoim najnowszym raporcie, że globalny rynek ropy powrócił już do nadwyżki surowca i stoi w obliczu jeszcze większej nadpodaży na początku przyszłego roku, ponieważ wariant koronawirusa Omikron wymusza wprowadzanie restrykcji w wielu krajach i ogranicza podróżowanie.

MAE wskazała, że dostawy ropy rosną na całym świecie – składa się na to podwyższanie produkcji ropy co miesiąc przez kraje OPEC+ o 400 tys. baryłek dziennie. Do tego sięgnięto po ropę ze strategicznych rezerw, m.in. w USA. Z kolei w przyszłym roku spodziewana jest rekordowa produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii.

Agencja dodała, że spada zapotrzebowanie na paliwa do samolotów odrzutowych z powodu ograniczania przewozów lotniczych, a to spowoduje, że światowe zapasy ropy mogą w ciągu kilku pierwszych miesięcy 2022 r. rosnąć w tempie 1,7 mln baryłek dziennie.cenyropy2 15.12

"Nadchodzi bardzo potrzebna ulga dla napiętej sytuacji na rynkach ropy, a od tego miesiąca światowa podaż ropy ma przewyższać popyt na surowiec" – napisała MAE w swoim comiesięcznym raporcie.

Spadek ceny ropy martwi analityków

"Inwestorzy oceniają obecną sytuację, gdy szybko rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa – Omikron, i gdy zbliżamy się do końca roku. Niepewność związana z działaniem tego wirusa tylko zwiększy zmienność na rynkach ropy" – ocenia Sungchill Yun, starszy analityk ds. surowców w VI Investment Corp.

"Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie zmusi Chiny do dalszego zaostrzania kontroli i restrykcji przed zbliżającymi się zimowymi igrzyskami olimpijskimi, co wpłynie na spadek zapotrzebowania na ropę" – dodaje.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła przed lekceważeniem nowego szczepu Omikron, który został już wykryty w 77 krajach na świecie.

Zobacz też: Ceny ropy spadają po raporcie o zapasach surowca w USA

PAP/ fot. pixabay.com

 Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 11:30:00

"Rz": Pomimo niższego VAT-u ceny żywności nadal idą w górę

Czwartkowa „Rzeczpospolita” pisze, że końca wzrostów ceny żywności jak na razie nie widać, a drożyzna pozostanie z nami na dłużej.

"Ze świeżych danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach 2022 r. ceny w hurcie nadal idą w górę. Niekiedy w ciągu tygodnia rosną dwucyfrowo. To przekłada się na ceny w sklepach" – pisze "Rz".

Wysokie ceny żywności mogą utrzymać się na bardzo długi okres

Gazeta zauważa, że nadal drożeje pszenica i żyto, a w konsekwencji także mąka. "W tygodniu od 2 do 9 stycznia ceny mąki tortowej 450 w hurcie poszły w górę o przeszło 22 proc., a mąki wrocławskiej 500 o ponad 23 proc. W drugim tygodniu te pierwsze nieco wyhamowały, bo spadły o 8,4 proc. i tak były jednak znacznie wyższe niż pod koniec zeszłego roku" – czytamy.cenyzywnosci2 27.01

"Rz" dodaje, że w pierwszym tygodniu nowego roku drożał olej rzepakowy. "Jego cena w hurcie wzrosła o 8,8 proc., by potem spaść o 3,1 proc. W sumie była jednak wyższa niż pod koniec zeszłego roku i widać to w cenach na sklepowych półkach" – podaje dziennik.

"W listopadzie szok wywołał skokowy wzrost cen oleju rzepakowego do 9,99 zł za litr. Dziś w wielu dużych sklepach cena sięga już 10,99 zł za litrową butelkę, a bywa i wyższa. Drożeje mięso drobiowe. Za filety z piersi kurczaka w hurcie trzeba było płacić o 3,9 proc. więcej niż tydzień wcześniej, a za udźce z indyka o 5,5 proc. Drożeją też sery żółte. Na przykład za goudę trzeba było w pierwszym tygodniu 2022 r. płacić o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W drugim tygodniu cena poszła w górę o kolejne 1,4 proc. Wyhamowały za to ceny masła, choć i tak są bardzo wysokie, a w sklepach bez promocji trudno kupić dziś kostkę za mniej niż 7 zł. Na początku roku mocno rosną też ceny żywności w kontekście warzyw" – czytamy.

Czytaj także: Ceny żywności na świecie osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat

źródła:PAP/ fot.pixabay.com

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:39:40

Ustawa obniżająca VAT na niektóre towary z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy

Ustawa obniżająca VAT m.in na żywność nawozy i gaz została podpisana przez Prezydenta RP i wejdzie w życie 1 lutego br. To część tarczy antyinflacyjnej 2.0.

Jak przypomniała Kancelaria, celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej obniżki stawek podatku od towarów i usług na niektóre towary jako element przeciwdziałania inflacji. W związku z tym wprowadza zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług polegające na obniżeniu stawek podatku od towarów i usług w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.

Ustawa obniżająca VAT mocno uszczupli budżet państwa

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz zostaje obniżony z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.obnizkavat2

Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz – ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną – ok. 0,67 mld zł.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2022 roku.

Czytaj także: Przez spadek VAT na paliwa i żywność inflacja może być niższa

źródła:PAP/fot.twitter,Tulajew, pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 26-01-2022 18:00:00

Ceny ropy w USA przekroczyły barierę 85 dolarów za baryłkę

Ceny ropy naftowej w USA przekroczyły barierę 85 dolarów za baryłkę – inwestorzy koncentrują uwagę na spadających zapasach i rosnącym napięciu na Ukrainie.

Inwestorzy analizują branżowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) o zapasach ropy i jej produktów w USA. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,24 dolara, niżej o 0,42 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 87,98 dolara za baryłkę, niżej o 0,25 proc.

Ceny ropy reagują na spadek zapasów surowca

API podał w swoim wyliczeniu, że zapasy ropyceny ropy 01 w Stanach Zjednoczonych spadły w ub. tygodniu o 875 tys. baryłek i są blisko najniższego poziomu od ponad 3 lat.

To już ósmy tydzień spadku zapasów ropy za Oceanem w ciągu ostatnich 9 tygodni. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu zapasów ropy o 1,0 mln baryłek.

“W Cushing, hubie magazynowym ropy, jej zapasy zmniejszyły się o 1 mln baryłek” – wynika z danych API.

Spadły też amerykańskie zapasy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego – o 2,2 mln baryłek.

“Wzrosły za to zapasy benzyny – w ub. tygodniu powiększyły się one o 2,4 mln baryłek” – podał API.

Analitycy wskazują, że ropa ma niestabilny tydzień – we ceny ropy zyskały w USA prawie 3 proc. po tym, jak dzień wcześniej zniżkowały o prawie 2 proc.

Ceny ropy pozostają blisko 7-letnich maksimów w czasie spodziewanej kontynuacji silnego ożywienia popytu na paliwa na świecie w miarę rosnącej mobilności po pandemii Covid-19. Wiele banków z Wall Street, w tym Goldman Sachs Group Inc., szacuje, że w tym roku Brent osiągnie 100 USD za baryłkę, ponieważ sytuacja podażowa na globalnych rynkach paliw się zacieśni.

"Teraz mamy dosłownie taki rynek ropy: "załaduj-zablokuj", i można spodziewać się też wystrzałów" – mówi John Driscoll, dyrektor JTD Energy Services Pte.

Na notowania cenowe wpływa także sytuacja na Ukrainie

"Sprawa wokół Ukrainy będzie bardzo destrukcyjna dla rynków energetycznych. Wiąże się z tym dużo niepokoju i zszarpanych nerwów" – wskazuje Driscoll.

"Na pewno na rynkach ropy zobaczymy zmienność, ale są one bardzo uparte – ceny ropy pomaszerują w kierunku 90 USD za baryłkę – to jest nieuniknione" – ocenia.

Tymczasem w sprawie Ukrainy prezydent USA Joe Biden oświadczył we wtorek, że rozważa nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina w przypadku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Biden zapytany przez dziennikarzy, czy bierze pod uwagę nałożenie bezpośrednich sankcji na Putina, odpowiedział: "Tak, biorę to pod uwagę".

Amerykański prezydent powiedział też, że w najbliższym czasie może przenieść (do Europy – PAP) część z 8.500 żołnierzy amerykańskich, którzy zostali w poniedziałek postawieni w stan podwyższonej gotowości.

"Potencjany konflikt militarny niesie ogromne ryzyko dla rynków finansowych, a zwłaszcza surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa i gaz" – ostrzega Jeff Curie, globalny szef badań rynków surowcowych w Goldman Sachs.

Czytaj też: Ceny ropy idą w górę pomimo słabszych danych makro z Chin

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.