O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Rynek ziemniaka – odczuwalne straty z powodu pandemii

Rynek ziemniaka

Rynek ziemniaka, podobnie jak inne sektory rolno-spożywcze, został dotknięty skutkami pandemii COVID-19. Niestety, w tym segmencie rynku mogą pojawić się duże straty finansowe.

Rynek ziemniaka – niepokój Copa i Cogeca

Koronawirus może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu państw poprzez zerwanie stałych dostaw żywności dla konsumentów, co niepokoi Copa i Cogeca. Trwająca pandemia może odcisnąć zauważalne piętno w sektorze rolno-spożywczym, wliczając w to rynek ziemniaka. To z kolei może przełożyć się na europejskie organizacje producentów, takich jak spółdzielnie działające w łańcuchu dostaw ziemniaków świeżych oraz zajmujące się produkcją skrobi. W tej chwili straty szacuje się na 400 milionów euro, a do tej sumy należałoby dodać jeszcze utratę wartości dodanej generowanej przez handel, przetwórstwo, gastronomię i inne kanały. Rezerwy gospodarcze rolników są wyczerpane, ponieważ w latach 2018-2019 zmagaliśmy się z suszą, która wyniszczała plony.

Rynek ziemniaka – potrzebna pomoc finansowa

W tym ciężkim czasie pomoc w zakresie płynności finansowej oraz rządowe gwarancje kredytowe mają szalenie istotne znaczenie dla gospodarstw rolnych. Z tego powodu Copa i rynek ziemniaka koronawirusCogeca wzywa Komisję do zapewnienia wsparcia finansowego pochodzącego spoza budżetu WPR oraz do rozważenia wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaczanego w związku z tym niespotykanym od lat kryzysem. Rynek ziemniaka musi przetrwać, dlatego Copa i Cogeca postulują do Komisji o uruchomienie art. 219 i 221 rozporządzenia nr 1308/2013. W ten sposób można zapewnić lepszą organizację łańcuchów dostaw i być lepiej przygotowanym na różnego rodzaju problemy w przyszłości.

Rynek ziemniaka – apel do Komisji Europejskiej

Copa i Cogeca wystosowały do Komisji Europejskiej specjalny apel. Jak informuje na swojej stronie KRIR, chodzi o możliwość wdrożenia wsparcia dla prywatnego przechowywania frytek mrożonych, którego celem byłoby zbudowanie strategicznych zapasów dostępnych natychmiast na potrzeby konsumpcji wewnętrznej w UE i na eksport po zniesieniu środków izolacji domowej. Środek ten miałby na celu zapobiegnięcie utraty części rynku należącej do UE w krajach trzecich na rzecz konkurentów z krajów trzecich. Ten rodzaj środka powinien obejmować jedynie frytki mrożone wytworzone z ziemniaków objętych umowami i być obwarowany pewnymi warunkami, które przetwórcy musieliby spełnić, w szczególności uruchomienie linii produkcyjnych przy maksymalnej mocy przerobowej. Następny postulat dotyczy środka wsparcia na wycofanie z rynku ziemniaków konsumpcyjnych w wysokości około 70 euro za tonę plus 15 euro za tonę na koszty likwidacji ziemniaków (mycie, wykopywanie, usuwanie kamieni, transport). Pomoc taka miałaby zastosowanie do ziemniaków przeznaczonych na produkcję paszy, skrobi, metanizację i wszelkie inne uzasadnione formy wycofania. Ponadto wdrożone powinno zostać wsparcie dla prywatnego przechowywania i wycofywania młodych ziemniaków w wysokości ok. 150 euro za tonę oraz koszty sortowania, kalibrowania, pakowania i transportu ponoszone przez organizacje producentów takie jak spółdzielnie. Wycofane młode ziemniaki muszą zostać rozdysponowane w drodze bezpłatnej dystrybucji wśród organizacji charytatywnych i fundacji, zakładów karnych, szkół, obozów wypoczynkowych, szpitali i domów spokojnej starości. Zdaniem Copa i Cogeca powyższe metody mogłyby pozytywnie wpłynąć na rynek ziemniaka i pozwolić lepiej dostosować się do obecnie panującej sytuacji.

Czytaj także: Sektor truskawek – szkółki w Polsce produkują miliony sadzonek

krir.pl/MP/ pxfuel.com

swiatrolnika.info 2023