O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-04-2020

Autor: Oliver Pochwat

Rynek wieprzowiny, mimo pandemii COVID–19, stabilizuje się

rynek wieprzowiny

Rynek wieprzowiny, pomimo szalejącej epidemii koronawirusa, stabilizuje się. W gąszczu złych i niepewnych doniesień pojawiają się informacje powodujące optymizm. 

Rynek wieprzowy, a pandemia COVID-19

W związku ze światową epidemią różne gałęzie przemysłu, nie tylko rolnego, przeżywają kryzys. Szczególnie dotkliwe straty ponosi produkcja żywca wołowego. W przypadku rynku wieprzowiny sytuacja wygląda nieco inaczej.

Na początku epidemii COVID-19 można było zaobserwować niepokoje w procesach zakupowych, jednak na chwilę obecną sytuacja zaczyna się stabilizować, co rynek wieprzowiny przyjął pozytywnie. Spadek cen wiązał się z zaburzeniami dotychczasowych europejskich dostawców na rynek chiński. Problem może stanowić zapewnienie funkcjonowania zakładów ubojowych na rynku wieprzowiny w przypadku kwarantanny, która zostanie nałożona na pracowników. Wiązałoby się to z dwu lub trzytygodniowa przerwą w funkcjonowaniu zakładu.

Obecnie ceny na rynku wieprzowiny przestały spadać. Sieci handlowe w związku ze Świętami Wielkanocy odczuwają duży popyt na wieprzowinę, co przekłada się na ogólną sytuację rynku wieprzowiny.

Europejski rynek wieprzowiny, a ceny

W krajach Unii Europejskiej rynek wieprzowiny stabilizuje się. Takie kraje, jak Francja, Belgia i Austria i Niderlandy w 14 tygodniu utrzymały ceny tuczników na rynek wieprzowiny wykrespoziomie sprzed tygodnia. W Niemczech VEZG na rynku wieprzowiny w 14 tygodniu utrzymał cenę na poziomie 1,89 euro za kilogram. W Danii cena za tuczniki spadła o 4 centy. W Hiszpanii, rynek wieprzowy zmaga się z koraonawirusem, ceny spadła o 3 centy. Najgorzej sytuacja przedstawia się we Włoszech, w których w związku z dramatyczną sytuacją epidemiologiczną liczba ubojów została zmniejszona o 40 proc. W Polsce ceny tuczników w monitorowanych zakładach krajowych wzrosła o 5 groszy w stosunku do poprzedniego tygodnia. Ceny wahają się w granicach od 5.00 do 6,50 zł/kg w wadze żywej, w wbc w klasie E od 7,35 do 8,40 zł za kilogram.

Rynek wieprzowy w Europie – co dalej?

Niepewność na rynku wieprzowiny narasta. Główne obawy dotyczą dostępności pracowników niezbędnych do zapewnienia ciągłości dostaw. Niepewność sektora wieprzowiny powoduje również afrykański pomór świń. Władze w Chinach, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, wprowadziły zakaz przemieszczania się, co doprowadziło do utrudnień w wymianie handlowej (restrykcje objęły także rynek wieprzowiny). Wiele kontenerów z towarami dostarczonymi do Chin pozostało nierozładowanych.

Sytuacja na rynku wieprzowiny poprawiła się po wprowadzeniu "zielonego korytarza", który ułatwia transport żywności oraz środków do produkcji w rolnictwie. Jeśli uda się utrzymać zielony korytarz, to sytuacja na rynku wieprzowiny będzie się normalizować. Jak przewiduje Rabobank, w 2020 roku produkcja w Chinach mniejsza o przynajmniej 20 proc. r/r. W związku z epidemią COVID-19 wiele inwestycji na rynku wieprzowiny zostało odłożonych, a rozpoczęte wstrzymane.

Czytaj także: Kredyty preferencyjne – są dodatkowe pieniądze z ARiMR

Kzp-ptch.pl/Oli/cenyrolnicze.pl/tvp.info/gov.pl. Fot.

swiatrolnika.info 2023