O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Rynek mięsa będzie po pandemii kluczowy dla gospodarki

Rynek mięsa

Szefowie największych światowych organizacji, które zrzeszają azjatyckich producentów Food Industry Asia (FIA) i ASEAN Food and Beverage Alliance (AFBA) ogłosili, że światu grozi niedobór żywności, ucierpieć może przede wszystkim rynek mięsa. Jego odbudowa może być kołem zamachowym świtowych gospodarek.

Rynek mięsa – wpływ wschodu na Polskę i inne kraje UE

Szefowie organizacji azjatyckich producentów stwierdzili, że możliwy niedobór produktów spożywczych przede wszystkim zostanie spowodowany przez obostrzenie administracyjne, które zrywa ciągłość współpracy producentów oraz utrudnia produkcję rolną. Informacje mogą wywrzeć wpływ na polskich przedsiębiorców w dwojaki sposób – mogą zwiastować deficyt pożywienia w Polce, jednak z drugiej strony jest to ogromna szansa i wyzwanie dla polskiej gospodarki i przede wszystkim dla polskich rolników działających na rynku mięsa.

Czytaj także: Koronawirus w rolnictwie – wszystkie elementy tarczy antykryzysowej

Rynek mięsa – eksport na wschód zwiększył obrót europejskich producentów

W dobie przed pandemią rynek chiński i inne rynki dalekiej Azji były dla unijnych wytwórców rynku mięsa najbardziej intratnymi kierunkami. Jak podaje Komisja rynek miesa koronawirusEuropejska zyski pochodzące z eksportu podwyższyły się na przestrzeni roku aż o 25%. Wzrost spowodowany był głównie zwiększeniem eksportu wieprzowiny. Wzmożone zapotrzebowanie Chin i wyższe ceny spowodowały zwiększenie sprzedaży mięsa wieprzowego o 40% w trzecim i czwartym kwartale ubiegłego roku. Komisja Europejska udostępniła dane, które potwierdzają, że sprzedaż mięsa, w tym produktów ubocznych i żywca, bezpośrednio przełożyła się na zarobek europejskich producentów na poziomie 15,42 mld EUR. A to o 26,1% (3,2 mld EUR) więcej niż w 2018 roku. Do wyższego poziomu eksportu produktów z państw europejskich pozytywnie nastawiony jest rząd Chin, który liberalizuje regulacje dotyczące importu produktów rynku mięsa.

Rynek mięsa w Polce – wpływ COVID-19 i ASF

Epidemia doprowadziła do sytuacji, w której łatwiej można by prowadzić negocjacje dotyczące uznania europejskiej rejonizacji ASF. Należy jednak pamiętać, że musimy zadbać o zapewnienie nieprzerwalności produkcji oraz transportu, mimo istniejącej pandemii COVID-19 oraz afrykańskiego pomoru świń. Informacje dochodzące województwa lubuskiego, w którym w jednej z hodowli zutylizowano 27 tysięcy sztuk trzody chlewnej, przedstawia że zagrożenie jest poważne. Dodatkowym zagrożeniem jest oczywiście koronawirus i powiązane z nim obostrzenia. Pracownicy gospodarstw rolnych muszą pamiętać o zachowaniu wymogów dotyczących odległości między współpracownikami przy liniach przetwórczych. Zachowanie odległości 1,5 metra niestety może negatywnie wpłynąć na produkcję i znacznie ją ograniczyć w wielu zakładach mięsnych.

Nowe przepisy dotyczące kwarantanny niekorzystnie wpływają na kompletowanie załogi na fermach produkujących żywiec, jak i w przetwórniach. Realne wsparcie wytwórców jest bardzo pomocne w utrzymaniu potencjału, który będą mogli później dość szybko spotęgować po zakończeniu epidemii.

Warunkiem koniecznym, który umożliwi działanie produkcji na rynku mięsa nawet podczas szczytu zachorowań na koronawirusa, jest wprowadzanie restrykcyjnych zasad dotyczących kwarantanny i bardziej wydajne zwalczanie wirusa afrykańskiego pomoru świń. Należy pamiętać, że zaostrzenie zasad bioasekuracji, zwiększony odstrzał dzików i efektywniejszy system zbierania truchła, korzystnie wpłynie na rynek mięsa.

Wsparcie polskiego rynku mięsa jest bezpośrednio zależne od kondycji polskiego rolnictwa jesienią. Producenci powinni wykorzystać szansę, którą im dają zmiany na europejskich i światowych rynkach żywności. Bierność polskich wytwórców może doprowadzić do niedoborów w Polsce, czego efektem będzie import żywności z innych państw.

Kzp-ptch/AO/fot. pexels

 

swiatrolnika.info 2023