Talk icon

Informacje

23-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Produkcja owoców i warzyw coraz droższa. Zła sytuacja w Hiszpanii

Produkcja owoców

Produkcja owoców i warzyw wymaga coraz większych nakładów finansowych. Boleśnie odczuwają to zwłaszcza konsumenci w Hiszpanii, którzy płacą już od 25 do nawet 30 procent więcej.

Produkcja owoców i warzyw – problemy przez pandemię

Koronawirus w wyjątkowo mocny sposób dotknął hiszpańskiego rolnictwa. Według szacunków sektora rolnego wzrost absencji pracowników, spadek wydajności godzinowej, wzrost kosztów transportu i inwestycje w bezpieczeństwo pracy, wśród innych zmiennych wynikających z pandemii COVID-19, spowodowały, że produkcja owoców i warzyw stała się o 25 do 30 procent droższa. Z tego powodu producenci z Murcji, którzy niedawno rozpoczęli kampanię na owoce pestkowe, szukają sposobów, które mogłyby zrekompensować spadek rentowności ich produkcji. Ich założenia obejmują uelastycznienie maksymalnej liczby godzin, którą pracownik może przepracować, zgodnie z żądaniami rządu. Ponadto rolnicy chcieliby, aby duże supermarkety wzięły na siebie wygenerowane dodatkowe koszty, tak aby konsumenci nie zostali dotknięci wyższymi cenami.

 Niższa produktywność firm, a produkcja owoców i warzyw

W rozmowie z Agencią Efe Fernando Gómez, dyrektor generalny Federacji Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw Proexport, ostrzegł, że największym problemem produkcja owocow dwapowodowanym przez koronawirusa w murciańskim rolnictwie jest nieobecność pracowników, na przykład z powodu kwarantanny, a nie brak siły roboczej w innych obszarach produkcji. Kolejnym czynnikiem powodującym wyższe koszty jest niższa produktywność firm. Jest to wynik środków bezpieczeństwa nałożonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa, które wymagają większych odległości między pracownikami, zarówno w terenie, jak i przy magazynach. To właśnie z tych powodów produkcja owoców i warzyw jest coraz kosztowniejsza.

Produkcja owoców i warzyw – wzrost kosztów transportu

Oprócz tych ograniczeń istnieją również problem "nieproduktywne godziny". Jest to czas poświęcony na wdrożenie środków ochronnych. "Przed kryzysem pracownik przychodził i wchodził wszędzie bezpośrednio. Teraz muszą się zdezynfekować i założyć rękawiczki, maskę, pełny kombinezon ... a to wymaga czasu", wyjaśniał szef producentów rolnych i eksporterów. Federacja producentów Proexport, zintegrowana z Fepex, twierdzi, że koszt transportu pracowników do gospodarstw "wzrósł pięciokrotnie", ponieważ autobusy mogą wykorzystywać tylko jedną trzecią swojej pojemności, mimo że koszt pojazdu i kierowcy jest taki sam jak wtedy, kiedy jeździł pełny. "Pomimo tych wszystkich trudności i wyjątkowej sytuacji, firmy i pracownicy pokazują, że potrafią iść naprzód i spełniać wymagania konsumentów" – powiedział kierownik Proexport. będzie więc trwać nadal, pomimo napotykanych przeszkód i rosnących kosztów.

Czytaj także: Systemy nawadniające uprawy kluczowe w dobie suszy

freshplaza.com/pxfuel.com

swiatrolnika.info 2023