O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polski Instytut Ekonomiczny: Inflacja będzie dalej przyspieszać

inflacja

Inflacja będzie dalej przyspieszać – w listopadzie i grudniu wzrost cen przekroczy 7 proc. – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Zdaniem analityków wzrost cen spowolni w przyszłym roku. Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w październiku wyniosła rok do roku 6,8 proc. w porównaniu z 5,9 proc. we wrześniu. Wzrost cen żywności to efekt m.in. wzrostu kosztów nawozów do produkcji rolnej,  ale jak podkreślono, to także efekt wysokiego popytu. Jak przypomniano, NBP wskazuje, że konsumpcja rośnie w tempie zbliżonym do 6 proc. rocznie, tj. szybciej niż PKB (4,9 proc.). W efekcie firmy systematycznie zwiększają zatrudnienie.

Inflacja przekroczy 7 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że inflacja w październiku wzrosła do rekordowych poziomów. "To najwyższy odczyt od 2001 r." Inflacja bazowa wzrosła do 4,6 proc.

W kolejnych miesiącach przekroczy 7 proc. Wzrost cen spowolni dopiero w przyszłym roku.

– ocenili.

Analitycy podkreślili, że wzrost cen dotyczy szerokiej kategorii dóbr i usług – ponad 70 proc. cen rośnie w tempie przekraczającym cel inflacyjny NBP (2,5 proc.). Najszybciej rosną ceny usług transportowych (22,1 proc. rdr), energii (9,0 proc.) oraz gastronomii i hotelarstwa (7,5 proc.).

To wynik zarówno szokowego wzrostu cen ropy i gazu na rynkach światowych i niedoborów pracowników na krajowym rynku pracy.

– zaznaczył PIE.

Zdaniem PIE inflacja będzie dalej przyspieszać – w listopadzie i grudniu wzrost cen przekroczy 7 proc. Według analityków na początku roku dojdzie do jej wyhamowania, "jednak będzie ono powolne i stopniowe". Równolegle dość szybko będą rosnąć ceny towarów pierwszej potrzeby.

Przyczyny wzrostu cen

Wzrost ceny energii przekroczy inflacja wzrostw przyszłym roku 12 proc. – z uwagi na wyższe koszty emisji dwutlenku węgla oraz drożejące surowce energetyczne na rynkach światowych" - wskazano. Dodano, że również ceny żywności w pierwszej połowie 2022 r. będą rosnąć w tempie 6-7 proc.

Warto dodać, iż wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oświadczył, że podejmie próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów.

Będę podejmował próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów, bo cen gazu nie jesteśmy w stanie obniżyć. W Europie Zachodniej fabryki nawozów zostały zamknięte ze względu na ceny energii, więc tam rolnicy mają jeszcze większy problem. Ale nie można się cieszyć, że gdzieś jest gorzej, bo u nas ceny nawozów są dwa razy wyższe.

– powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w Radiu Zet.

Wzrost cen żywności to efekt m.in. wzrostu kosztów nawozów do produkcji rolnej,  ale jak podkreślono, to także efekt wysokiego popytu. Jak przypomniano, NBP wskazuje, że konsumpcja rośnie w tempie zbliżonym do 6 proc. rocznie, tj. szybciej niż PKB (4,9 proc.). W efekcie firmy systematycznie zwiększają zatrudnienie.

Przedsiębiorstwa wskazują jednak, że obecne problemy z rekrutacją są porównywalne jak w rekordowym okresie przed pandemią – obecnie 30 proc. firm wskazuje trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników jako barierę wzrostu.

– zaznaczono.

Dodano, że niedobory na rynku pracy wywierają presję na wzrost płac, co dodatkowo podnosi ceny usług. Zdaniem PIE inflacja w przyszłym roku utrzyma się powyżej 5 proc. oraz przekroczy 3,5 proc. w 2023 r.

Inflacja powróci w granice celu NBP najwcześniej w 2024 r.

– ocenili analitycy.

Czytaj też: Ceny ciągników – jaki wpływ na poziomy będzie miała rosnąca inflacja?

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023