O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-03-2022

Autor: Świat Rolnika

PKO BP: Ceny rzepaku idą w górę, od początku wojny wzrosły o 25 proc.

ceny rzepaku

Ceny rzepaku silnie rosną, w czwartek sięgnęły 948,5 euro za tonę – podano w piątkowej analizie PKO BP. Dodano, że rzepak zdrożał o 25 proc. od wybuchu wojny.

Jak wskazano w piątkowej analizie banku PKO BP, atak Rosji na Ukrainę, będącą „spichlerzem Europy”, wzbudził obawy o niedobór surowców rolnych na światowych rynkach i silnie wsparł ich notowania. Oceniono, że obszar Morza Czarnego odgrywa istotną rolę w handlu rzepakiem: udział Ukrainy w globalnym eksporcie nasion wynosi 16 proc., Rosji 3 proc., a oleju odpowiednio 3 proc. i 13 proc. 

Ceny rzepaku idą w górę

„Europejskie ceny rzepaku, pszenicy i kukurydzy wzrosły od wybuchu wojny do zamknięcia z 17 marca o odpowiednio 28 proc., 24 proc. i 25 proc. O ile notowania pszenicy i kukurydzy obsunęły się z historycznych maksimów osiągniętych w minionych tygodniach, o tyle rzepak nie przestaje drożeć: podczas wczorajszej sesji jego notowania dotarły do rekordowego poziomu 948,5 euro/t. Na rynku panuje ekstremalne backwardation – różnica między cenami kontraktów wygasających w maju (frontowy) i sierpniu (drugi w kolejności) sięga 190 euro; tak stroma krzywa terminowa sugeruje silny, natychmiastowy popyt na surowiec” – podano w analizie.

Oceniono, że obszar Morza Czarnego odgrywa istotną rolę w handlu rzepakiem: udział Ukrainy w globalnym eksporcie nasion wynosi 16 proc., Rosji 3 proc., a oleju odpowiednio 3 proc. i 13 proc. Konflikt wywołany przez Rosję pogorszył napięty bilans rynkowy, będący następstwem m.in. ubiegłorocznej suszy w Kanadzie (która jest dominującym eksporterem surowca). Przypomniano, że w ocenie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa światowe zapasy nasion rzepaku będą w sezonie 2021/22 najniższe od ponad dekady.

ceny rzepaku

Rynek rzepaku pod wpływem czynników geopolitycznych

„Rynek otrzymuje również wsparcie ze strony podwyższonych cen ropy naftowej (oleje roślinne trafiają do biopaliw) oraz obniżonej podaży konkurencyjnych surowców: słonecznika, gdyż udział Ukrainy i Rosji w globalnym eksporcie ziarna wynosi 29 proc., zaś oleju 77 proc.; oleju palmowego, wskutek restrykcji eksportowych w Indonezji, będącej największym dostawcą surowca na światowe rynki; soi, z powodu niekorzystnej pogody w z Ameryce Południowej” – stwierdzono w analizie PKO BP.

Dodano, że w dłuższym terminie nasiona roślin oleistych powinny tanieć, bo – jak ocenia firma analityczna Oil World – wywindowane ceny olejów jadalnych już działają hamująco na popyt. Krótkoterminowo, rynek rzepaku pozostanie pod silnym wpływem czynników geopolitycznych i trzeba się liczyć z tym, że ceny rzepadku mogą być rekordowe. 

Czytaj też: KOWR: Zapotrzebowanie na rzepak w Polsce przekracza produkcję

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023