O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Paliwo rolnicze z wyższym zwrotem akcyzy. Prezydent podpisał ustawę

Paliwo rolnicze

Ustawę o wyższym zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego, jaką obciążone jest paliwo rolnicze, wykorzystywanego do produkcji rolnej podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowela zakłada zwiększenie limitu oleju napędowego zużywanego na 1 ha upraw rolnych ze 100 do 110 litrów, a w przeliczeniu na sztukę bydła z 30 l do 40 l. Sejm 1 października br. znowelizował ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Limity paliwa powiększone

Ustawa zwiększa limit paliwa ze 100 l do 110 l zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Rośnie też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 l do 40 l w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła.Paliwo rolnicze 0202Podniesienie zwrotu akcyzy rolnikom będzie kosztowało budżet państwa w 2022 r. ponad 160 mln zł i zwiększy wydatki na ten cel do 1,3 mld zł. Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

Paliwo rolnicze, a ceny ropy

Ceny ropy w USA odrobiły część strat po tym, jak w ciągu dwóch poprzednich sesji straciła ponad 6 proc. z powodu nowej mutacji koronawirusa.

Istniała obawa, że szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron doprowadzi do większej liczby blokad w gospodarkach i ograniczeń w przemieszczaniu się. W czwartek podczas spotkania krajów sojuszu OPEC+ zostanie podjęta decyzja ws. polityki dostaw ropy w styczniu - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 66,37 USD, wyżej o 1,22 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 69,73 USD za baryłkę, wyżej o 1,25 proc. Pojawienie się nowego szczepu koronawirusa - Omikrona - wywołuje niepokój na globalnych rynkach akcji i surowców.

Od paru dni jest zauważalne wahanie cen ropy. Ma na to wpływ nowa mutacja koronawirusa – ocenia sojusz OPEC+, który na zakończenie dwudniowego posiedzenia zdecydują w czwartek, czy zwiększą dostawy ropy w styczniu 2022 roku o 400 tys. baryłek dziennie.

Na rynkach spekuluje się, kierowana przez Arabię Saudyjską i Rosję, odroczy umiarkowane podwyższenie produkcji ropy, bo na giełdach paliw już jest bessa. Prognozy OPEC sugerują, że zapasy ropy na świecie mogą wzrosnąć po skoordynowanym uwolnieniu ropy ze strategicznych rezerw (SPR) USA i innych krajów, a tym m.in. Japonii i Chin.

Czytaj również: Akcyza na paliwo zostanie obniżona. Projekt trafił do Sejmu

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023