O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-04-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Konserwy mięsne coraz chętniej kupowane przez konsumentów

konserwy mięsne

Konserwy mięsne i inne trwałe produkty spożywcze stają się elementem nowych nawyków zakupowych i żywieniowych w dobie pandemii. Nowe regulacje prawne i zagrożenie powodują, że społeczeństwo ogranicza zakupy, które nie są niezbędne i pierwszoplanowe. Ludzie nie rezygnują oczywiście całkowicie z kupowania żywności (w tym wieprzowiny), nacisk kładziony jest jednak na te produkty, które można przechowywać dłużej.

Konserwy mięsne – producenci zagrożeni przez małą podaż żywca

Niska podaż żywca wieprzowego przy stabilnym popycie przetwórców, producentów konserw mięsnych i eksporterów utrzymywała się w Europie przez ostatnie tygodnie. Skutkowało to wzrostem cen skupu w wielu kluczowych krajach Wspólnoty, jak Niemcy, Belgia, Austria, Niderlandy, Hiszpania, Francja i Dania (średnio o 3-6 centów, stan na koniec lutego 2020). Z początkiem marca cena w Niemczech pozostała bez zmian, spodziewać się jednak można kolejnych wzrostów. Ponadto przetwórcy i handlowcy muszą wziąć pod uwagę niepewność na rynkach światowych związaną z problemami logistycznymi, jakie pojawiły się przy okazji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczególnie trudna sytuacja utrzymuje się w Chinach i we Włoszech. Z początkiem marca cena żywca wieprzowego w Chinach wyniosła 35 juanów za kg (20,35 zł/kg). Rekordowa cena skupu jest wynikiem ograniczenia własnej produkcji wieprzowiny z powodu nie tylko koronawirusa, ale i z powodu ASF oraz silnego wewnętrznego popytu.

czytaj także:Hodowla ślimaków – innowacyjny biznes o znacznym potencjale

Konserwy mięsne coraz częściej kupowanekonserwy mięsne pole

Sytuacja związana z małą podażą nie ominie także Polski. Znacząco wzrasta u nas popyt na konserwy mięsne, obserwowany dotychczas sezonowo, podczas lata i wyjazdów wakacyjnych. Według Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej sytuacja ta utrzymująca się dłuższy czas może spowodować większe zapotrzebowanie na żywiec wieprzowy pochodzący ze strefy niebieskiej, czyli narażonej na ASF. Pojawiła się możliwość stopniowego zmniejszania różnic cen skupu pomiędzy strefami.

Konserwy mięsne i ich produkcja przyczynią się do wyrównania cen skupu?

Pojawiła się możliwość stopniowego zmniejszania różnic cen skupu pomiędzy strefami. Dotychczas cena skupu tuczników z rejonów, gdzie ASF potwierdzono w stadach świń, była o około 80 gr/kg niższa niż w rejonach wolnych od wirusa. Wieprzowina pochodząca ze strefy niebieskiej jest w dużej mierze wykorzystywana do produkcji konserw mięsnych, dlatego, że obróbka termiczna zabija wirusa i sprawia, że produkty wieprzowe są bezpieczne pod względem epizootycznym, nie stanowią także zagrożenia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Warto przypomnieć, że wirus ASF jest chorobą dzików i świń i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

GUS/KZP-PTCh/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023