O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Inflacja może być ograniczana przez Tarczę Antyinflacyjną 2.0

Inflacja

Jak poinformował we wtorek GUS, inflacja w styczniu wyniosła 9,2 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,9 proc.

W najbliższych miesiącach wzrost inflacji ograniczany będzie przez Tarczę Antyinflacyjną 2.0, w efekcie inflacja będzie kształtowała się średnio na poziomie ok. 7 proc. – wynika z komentarza analityków Credit Agricole do danych GUS. W komentarzu analityków do danych GUS podano, że to najwyższy poziom od listopada 2000 r. Poza tym – wskazali ekonomiści banku – od 10 miesięcy inflacja pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (czyli powyżej poziomie 3,5 proc., licząc rok do roku).

Analizy dotyczące inflacji

Analitycy zwrócili uwagę, że główną przyczyną wzrostu inflacji w styczniu była wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z szacunkami banku wzrosła w styczniu do 6,1 proc. r/r wobec 5,3 proc., co jest najwyższym poziomem od czerwca 2001 r.

„Silny wzrost inflacji bazowej odzwierciedla utrzymującą się szeroką presję inflacyjną w polskiej gospodarce. Wzrost inflacji bazowej wynikał także częściowo z wprowadzonej w styczniu br. podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy. Do zwiększenia inflacji ogółem przyczyniła się również wyższa dynamika cen w kategorii „nośniki energii” (18,2 proc. r/r w styczniu wobec 14,3 proc. w grudniu). W naszej ocenie wynikało to przede wszystkim z dalszego przyspieszenia wzrostu cen gazu, energii elektrycznej i opału” – podali ekonimiści CA.

Dodali, że na wzrost inflacji oddziaływała również wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (9,4 proc. r/r w styczniu wobec 8,6 proc. w grudniu). Według ekonomistów Credit Agricole, powodem jest utrzymująca się silna presja kosztowa w przetwórstwie żywności, związana m.in. z rosnącymi cenami surowców rolnych, wyższymi kosztami energii i pracy).

Inflacja w 2022 roku

Z kolei na spadek inflacji wpływała niższa dynamika cen w kategorii „paliwa” (23,8 proc. r/r w styczniu wobec 32,9 proc. w grudniu), do czego przyczyniły się wprowadzona w II poł. grudnia Tarcza Antyinflacyjna oraz efekty wysokiej bazy sprzed roku. Z komentarza CA wynika, że gdyby nie Tarcza Antyinflacyjna, inflacja w styczniu ukształtowałaby się na poziomie ok. 10,6 proc. r/r.

„W najbliższych miesiącach wzrost inflacji ograniczany będzie przez Tarczę Antyinflacyjną 2.0. W konsekwencji prognozujemy, że inflacja w okresie obowiązywania Tarczy (tj. od lutego do lipca br.) będzie kształtowała się średnio na poziomie ok. 7 proc. r/r. Niemniej w sierpniu dojdzie do jej ponownego wzrostu powyżej 9 proc. r/r, po czym w kolejnych miesiącach będzie kształtowała się ona w łagodnym trendzie spadkowym i na koniec roku obniży się poniżej poziomu 7 proc. r/r” – szacują ekonomiści Credit Agricole.

Z ich prognoz wynika, że w całym 2022 r. inflacja średniorocznie wzrośnie do 7,5 proc. r/r wobec 5,1 proc. w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 5,5 proc. W ocenie analityków RPP jeszcze trzy razy podwyższy stopy procentowe po 50 pb.

Czytaj również: Średnia wartość koszyka zakupowego w styczniu była o 5% większa niż w grudniu

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023