O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Goldman Sachs podwyższa prognozę ceny ropy do 100 dolarów za baryłkę

Ceny ropy

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podwyższył prognozę ceny ropy Brent w III i IV kwartale 2022 roku do 100 dolarów za baryłkę.

Analitycy banku szacują, że w przyszłym roku baryłka będzie kosztować nawet 105 dolarów. Wpływ na dodatkowe wzrosty cenowe będą miały zakłócenia w dostawach, poprzez brak porozumienia nuklearnego na linii USA-Iran. Analitycy podkreślili jednocześnie, że spadek popytu wywołany Omikronem nie będzie tak znaczący, jak miało to miejsce, gdy na szeroką skalę rozprzestrzeniał się wariant Delta koronawirusa.

Spadający popyt wpływa na prognozowane wyższe ceny ropy

Goldman Sachs podwyższył prognozę ceny ropyceny ropy na swiecie 2 Brent w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku do 100 dolarów za baryłkę z wcześniej oczekiwanych 80 dolarów.

"Spadek popytu wywołany Omikronem nie będzie bowiem tak znaczący, jak miało to miejsce, gdy na szeroką skalę rozprzestrzeniał się wariant Delta koronawirusa" – ocenili analitycy banku w najnowszym raporcie.

Goldman Sachs ocenił jako "nikłe" szanse na szybkie porozumienie nuklearne z Iranem – "zakłócenia w dostawach nadal będą trwały, co również przyczyni się do wzrostu cen", stwierdzono.

"Osiągnięcie porozumienia jest we wspólnym interesie (...). Bezpośrednie rozmowy między Iranem a USA nie zostały jeszcze wznowione, obejmują jedynie szerokie dyskusje ramowe na temat obszarów dotychczas spornych" – wskazali analitycy.

Przypomnijmy, że ceny ropy notują wzrosty pomimo słabszych wyników makro z Chin.

Baryłka w przyszłym roku może kosztować nawet 105 dolarów

Według ekspertów w tej sytuacji w przyszłym roku ceny ropy będą wynosić 105 dolarów za baryłkę.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 r., znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi produkcję broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

W maju 2021 r. potęgi naftowe rozmawiały w Wiedniu o interwencji na rynku ropy za pomocą porozumienia naftowego, która zależy coraz bardziej od finału rozmów o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Irańczycy chcą jak najszybciej zmaksymalizować eksport baryłek. Porozumienie może umożliwić im powrót na rynek ropy i dać dodatkową podaż w obliczu ryzyka niedoborów surowca windujących ceny ropy.

Czytaj też: Analitycy: Ceny gazu utrzymają się na wysokich poziomach do końca 2022 r.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023