O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny żywności rekordowo wysokie. Przebity historyczny wynik

Ceny żywności

Ceny żywności w indeksie FAO osiągnął wynik 140,7 pkt, co oznacza, że poprzedni historyczny rekord z lutego 2011 został przekroczony o 3,1 punktu.

Wzrost cen w lutym to prawie 4 proc. w stosunku do stycznia i prawie 21 proc. powyżej poziomu jaki był w lutym 2021 roku. Podrożało wszystko poza cukrem i wszystkimi towarami, które wchodzą w skład badania. Najbardziej zdrożały zboża, produkty mleczne. Natomiast, najmniej mięsa. Dalsze gwałtowne wzrosty cen mają miejsce w marcu.

Jakie towary staniały?

Ceny żywności, które spadły, dotyczą cukru, którego wartość spadła o prawie 2 proc, ale nadal jest droższy o prawie 15 proc niż przed rokiem. Korzystne perspektywy produkcji w głównych krajach eksportujących, zwłaszcza w Indiach i Tajlandii, w połączeniu z poprawą warunków wzrostu w Brazylii nadal negatywnie wpływały na światowe ceny cukru. Ceny etanolu w Brazylii spadły w lutym trzeci miesiąc z rzędu w wyniku zmniejszonego popytu krajowego, wywierając dalszą presję na obniżenie światowych cen cukru.

Oleje roślinne według indeksu FAO zdrożały najbardziej, bo o prawie 9,5 proc. w stosunku do pierwszego miesiąca w roku. Utrzymująca się siła cen wynikała głównie z rosnących cen oleju palmowego, sojowego i słonecznikowego. W lutym międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły drugi miesiąc z rzędu ze względu na utrzymujący się globalny popyt importowy, który zbiegł się w czasie z ograniczonymi możliwościami eksportu z Indonezji, wiodącego światowego eksportera oleju palmowego.

Ceny żywności – zboże, mięso

Ceny żywności, a dokładnie zboża wzrosły w porównaniu ze styczniem wzrosły o 3 proc i o prawie 15 proc. względem 2021 roku. W lutym ceny wszystkich głównych zbóż wzrosły w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Światowe ceny pszenicy wzrosły o 2,1 procent, w dużej mierze odzwierciedlając nową niepewność globalnych dostaw w związku z zakłóceniami w regionie Morza Czarnego, które mogą potencjalnie utrudnić eksport z Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, dwóch głównych eksporterów pszenicy. Ceny eksportowe ziarna grubego również wzrosły o 4,7 proc.

Ceny mięsa również wzrosły. W porównaniu ze styczniem 2022 roku o nieco ponad 1 proc. Nadal jednak ceny mięsa były o 15,3 procent powyżej ich wartości z lutego poprzedniego roku. W lutym międzynarodowe notowania mięsa wołowego osiągnęły nowy rekordowy poziom, napędzany silnym globalnym popytem importowym przy ograniczonych dostawach.

Czytaj również: Ceny skupu tuczników ponownie poszybowały w górę

e-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023