O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności na świecie są na najwyższym poziomie od 2011 roku

Ceny żywności

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w październiku światowe ceny żywności wzrosły o 3 procent od września i osiągnęły najwyższy poziom od lipca 2011 roku.

W październiku średnia wartość Indeksu Cen Żywności FAO, który śledzi wahania światowych cen żywności w ujęciu miesięcznym, wyniosła 133,2 punktu. Indeks rośnie od trzech miesięcy z rzędu. W czerwcu nastąpił pierwszy od 12 miesięcy spadek, który utrzymał się w lipcu, ale potem ceny ponownie zaczęły rosnąć.

Ceny żywności – FAO odnotowała znaczące wzrosty indeksów zbóż, olejów roślinnych i produktów mlecznych

Przede wszystkim – o 9,6 procenta – w październiku wzrosła wartość wskaźnika cen olejów roślinnych, który osiągnął najwyższy poziom w całym okresie obserwacji, zauważa FAO.

Dynamika ta była spowodowana wzrostem notowań olejów palmowego, sojowego, słonecznikowego i rzepakowego. W tym samym czasie cena oleju palmowego rosła przez cztery miesiące z rzędu w związku z obawami o niską produkcję w Malezji z powodu niedoboru pracowników migrujących, podała organizacja.

Ceny żywności w przypadku zbóż, zanotowały wzrost wartości indeksu o 3,2 procenta. W wyniku pogorszenia się gatunków upraw w głównych krajach eksportujących, w tym w Kanadzie, Rosji i Stanach Zjednoczonych oraz spadku podaży pszenicy na rynkach światowych, ceny produktów rolnych wzrosły o 5 procent. FAO odnotowała również wzrost światowych cen innych głównych rodzajów zbóż.

Wartość wskaźnika cen produktów mlecznych wzrosła o 2,6 procenta. FAO przypisało to zwiększonemu światowemu popytowi na masło, odtłuszczone mleko w proszku i pełne mleko oraz chęci nabywców do zwiększenia zapasów. Jednocześnie ceny sera były ogólnie stabilne, ponieważ podaż głównych krajów produkujących jest wystarczająca, aby zaspokoić globalny popyt importowy.

Drożejąca energia odbija się na kosztach produkcji i transportu

Tymczasem ceny żywności w przypadku mięsaCeny zywnosci 028 zanotowały spadek indeksu o 0,7 procenta. Mięso na świecie spada już od trzeciego miesiąca: światowe notowania wieprzowiny spadły w wyniku zmniejszenia zakupów z Chin, a wołowiny w wyniku gwałtownego spadku notowań brazylijskiego mięsa. Jednocześnie ceny drobiu i baraniny wzrosły w związku z silnym popytem i oczekiwanym spowolnieniem wzrostu produkcji.

Wskaźnik cen cukru spadł po raz pierwszy od sześciu miesięcy – o 1,8 procenta. FAO przypisała to ograniczonemu popytowi importowemu i przewidywanemu wzrostowi eksportu z Indii i Tajlandii, a także osłabieniu reala brazylijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego. Na początku listopada Bloomberg poinformował, że światowe ceny cukru ustanowiły nowy czteroletni rekord ze względu na rosnący popyt na alkohol.

Starszy ekonomista FAO, Abdolreza Abbassian, powiedział TASS w październiku, że połączone rosnące ceny żywności i energii są powodem do niepokoju i mogą prowadzić do problemów w dłuższej perspektywie.

Wyższe ceny energii podnoszą koszty produkcji żywności. Produkcja nawozów wymaga gazu, a jego cena osiąga historyczne rekordy. A rolnicy muszą wybierać, więc pojawia się pytanie: czy w tym roku będą mogli siać tyle. W związku z tym pytanie brzmi, czy podaż zaspokoi popyt, czy wzrost cen paliw doprowadzi do spadku plonów

– zauważył Abbassian.

Dodał też, że ceny energii wpływają na rynek żywności pod względem wyższych kosztów transportu.

Czytaj też: Minister Kowalczyk: Na święta ceny żywności nie spadną

meatinfo.ru/fot.Pixabay/Pxhere

swiatrolnika.info 2023