O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny żywności wzrosną wraz z cenami energii i nawozów

Ceny żywności

Ceny żywności w UE mogą wzrosnąć w najbliższym czasie. Tak zakłada unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Powodem są gwałtownie rosnące koszty energii, a tym samym także nawozów mineralnych.

Ceny żywności osiągają poziomy nie notowane od wielu lat

Na spotkaniu ministrów rolnictwa UE w Luksemburgu Wojciechowski przyznał, że ceny żywności mogą wzrosnąć w najbliższym czasie ze względu na bardzo wysokie ceny energii. Ekstremalnie wysokie ceny gazu ziemnego spowodowały, że koszty produkcji, a tym samym ceny nawozów mineralnych, w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły. Kilku producentów nawozów, takich jak BASF i SKW Piesteritz, ograniczyło już produkcję nawozów azotowych.

Polska delegacja do Rady Rolnictwa wydała pilne ostrzeżenie przed konsekwencjami horrendalnych cen nawozów. Warszawa obawia się nawet „niepokojów społecznych” w całej UE, jeśli ceny nawozów spadną na ceny żywności. Indeks cen nawozów Banku Światowego osiągnął w czerwcu 119,8 punktu, najwyższy poziom od maja 2013 r. Od tego czasu ceny nadal gwałtownie rosły.

Francuski minister rolnictwa Julien Denormandie był również bardzo zaniepokojony rozwojem cen nawozów. Przypomniał, że zadaniem europejskiego rolnictwa jest wyżywienie ludzi w Europie i poza nią. Istnieje bezpośrednia korelacja między rzadkimi i bardzo drogimi nawozami a cenami żywności.

Czytaj też: Ceny wołowiny w Unii Europejskiej osiągają nowe rekordowe poziomy!

Ceny żywności – przejście z nawozów mineralnych na obornik ma docelowo ustabilizować poziomy

Komisarz Wojciechowski odniósł się jednak doCeny zywnosci 025 odpowiedzialności państw członkowskich za przeciwdziałanie wysokim cenom surowców odpowiednimi środkami. Jednocześnie zapowiedział, że Komisja przedstawi propozycje złagodzenia napiętej sytuacji, lecz nie podał szczegółów.

W tym kontekście Wojciechowski odniósł się do strategii Komisji „Od pola do stołu” i Zielonego Ładu . Komisarz wyjaśnił, że celem strategii „od pola do stołu” jest między innymi zmniejszenie zależności rolnictwa od nawozów mineralnych, na przykład poprzez stosowanie większej ilości obornika co ma przełożyć się na stabilniejsze ceny żywności.

Zielony Ład i związana z nim strategia polityki rolnej „Od pola do stołu” ponownie były gorącymi tematami w Radzie ds. Rolnictwa. W istocie chodzi o pytanie, czy krajowe plany strategiczne wdrażania reformy rolnej UE są mierzone w kontekście celów Zielonego Ładu i “od pola do stołu”, czy nie.

Kilku europejskich ministrów rolnictwa podkreśla, że cele tych wizji politycznych nie są prawnie wiążące. Francuski minister rolnictwa Denormandy bardzo wyraźnie odniósł się do różnicy między prawnie wiążącymi regulacjami przyjętymi przez ustawodawców unijnych a wizjami politycznymi Komisji Brukselskiej. Dzięki Zielonemu Ładowi Komisja nie powinna jednostronnie kwestionować równowagi politycznej, którą Rada, Parlament i Komisja wspólnie uzgodniły z reformą rolną UE.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023