O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż – ekstremalne wahania stają się coraz bardziej gwałtowne!

Ceny zbóż

Rekordowe poziomy jakie ceny zbóż notowały w ostatnich miesiącach na światowych rynkach są już najprawdopodobniej za nami. Obecnie na rynkach zbóż notuje się coraz gwałtowniejsze wahania cen.

Ceny zbóż – przynajmniej cztery czynniki wpływają na gwałtowne wahania

Co najmniej cztery czynniki mają obecnie szczególny wpływ na ceny zbóż i ich gwałtowne wahania:

  • Stan zimowych upraw i szacunków zbiorów pochodzących od nich,
  • obszary wysiewu zbóż letnich, kukurydzy i soi
  • zapasy pozostałe do nowych zbiorów w celu zaspokojenia utrzymującego się wysokiego popytu eksportowego ze strony Chin i innych dużych importerów.
  • ponadto w Brazylii i Argentynie występują powolne zbiory soi i wyjątkowo powolne siewy kukurydzy ozimej.

Na całość wpływ mają również gwałtownie zmieniające się ceny ropy naftowej – które są dodatkowym motorem cen olejów roślinnych i bioenergii, a także ewentualne (zapowiadane) interwencje rynkowe Chin. Podsumowując, jest to wybuchowy koktajl, który powoduje, że dalsze zmiany cen zbóż i roślin oleistych są bardzo niestabilne.

Faktem jest, że jeśli przyjrzeć się bliżej sezonowości cen zbóż : szczyt cenowy, który nastąpił podczas ogromnego wzrostu cen zbóż w ostatnich kilku miesiącach, prawdopodobnie już za nami. Ceny zbóż również osiągały najwyższy poziom średnio w ciągu ostatnich 10 lat od stycznia do marca – potem zwykle gwałtownie spadały do ​​nowych zbiorów – niezależnie od tego, jak wysoki był ogólny poziom cen.

Czytaj też: Ceny nawozów mineralnych notują ogromne wzrosty na świecie!

Ceny zbóż – pozostają na wysokich poziomach lecz w ostatnim okresie schodzą z wieloletnich maksimów

Ceny zbóż i nasion oleistych są nadalCeny zboz 0215 dość wysokie – i istnieją pewne przesłanki, że tak będzie jeszcze przez jakiś czas. Ale ryzyko niepowodzeń rośnie, a nerwowość handlowców i rolników jest również bardzo duża ze względu na wysoki poziom cen i możliwe straty w przypadku załamań cenowych.

Ceny zbóż w przypadku pszenicy na europejskich futures spadła w ostatnich dniach z najwyższych od 7 lat poziomów i wynosi obecnie na około 220 euro za tonę. Ceny pszenicy z nowych są stosunkowo stabilne i wynoszą 198 euro za tonę.

A co z rynkiem kasowym? W porcie eksportowym w Hamburgu za dostarczoną tam pszenicę chlebową oferuje się 232 euro za tonę đ a więc o 12 euro więcej niż notowany na rynku terminowym - w maju oferty są jeszcze wyższe i wynoszą 235 euro za tonę. Może to tylko oznaczać, że brakuje pszenicy, a eksport oczywiście idzie bardzo dobrze – nie tylko do krajów trzecich, ale także na Wyspy Brytyjskie, dla których Niemcy są najważniejszym dostawcą.

Do 11 marca Komisja Europejska zgłosiła eksport pszenicy do krajów trzecich w wysokości 2,2 miliona ton dla Niemiec i eksport 1,1 miliona ton jęczmienia. Po bardzo powolnym starcie jest to znaczący wzrost wolumenu eksportu i przy oferowanych cenach zauważalny wzrost popytu na krajowe zboże – z korzyścią dla rolników.

Ceny zbóż oferowane w Hamburgu za jęczmień paszowy kształtują się obecnie na poziomie około 200 euro. To dobre 10 euro mniej niż na początku miesiąca, ale to wciąż bardzo wysoki poziom.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023