O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny zbóż w USA gwałtownie wzrosły po publikacji raportu USDA

Ceny zbóż

Raport USDA powoduje gwałtowne skoki ceny zbóż – zwłaszcza w USA. Wojna Rosji na Ukrainie znacznie zwiększyła niepewność na rynkach zbożowych.

Marcowy raport USDA zawiera pierwszą ocenę krótkoterminowego wpływu wojny na rynki zbóż. Ceny pszenicy w USA gwałtownie spadły w środę wieczorem po publikacji danych USDA. Z drugiej strony umiarkowanie wzrosły ceny soi i spadły również ceny kukurydzy. Z drugiej strony w Europie wiodące ceny pszenicy wzrosły, a nowe zbiory również nieznacznie wzrosły. W Europie wystąpił trend wzrostowy dla wiodącej kukurydzy i trend spadkowy dla nowej uprawy kukurydzy. Jednocześnie ceny rzepaku i nasion soi nadal rosły. Jednak handel na paryskim MATIF zakończył się wcześniej niż w USA.

Ukraina i Rosja eksportują mniej pszenicy

W środowy wieczór około godziny 19:00 kontrakt na pszenicę przednią (maj 2022) w Chicago spadł o 85 centów (limit dzienny) do 1,201 centów za buszel. Wysokobiałkowa pszenica jara uprawiana w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła o 59 centów – do 1085 centów za buszel. Przednia część kukurydzy w USA (marzec) spadła o 14 centów na CBOT do 739 centów za buszel. Z drugiej strony nasiona soi wzrosły o 6 centów do 1661 centów za buszel. Wiodące ceny rzepaku w Kanadzie wzrosły o 14,60 USD do 1131 USD za tonę.

Oczywiście wytyczne zza oceanu miały wpływ na europejskie ceny zbóż, choć kierunek cen – co rzadko się zdarza – był przeważnie w innym kierunku. Na MATIF w Paryżu kontrakt na pszenicę frontową (nowy miesiąc frontowy maj) wzrósł o 11 euro do 381 euro za tonę. Cena nowej uprawy pszenicy wzrosła o 2,50 euro do 322 euro za tonę. Ceny pierwszego kontraktu na kukurydzę (czerwiec) wzrosły o 4,50 euro do 350,25 euro za tonę. Tymczasem ceny rzepaku wzrosły. Pierwszy miesiąc maj wzrósł o 12,50 euro do 895 euro za tonę. Nowe zbiory wzrosły o 4,75 euro do 771 euro za tonę.

Inwazja Rosji na Ukrainę drastycznie zwiększyła niepewność na rynkach zbóż, podaje USDA w swoim marcowym raporcie. Raport z marca przedstawia pierwszą ocenę krótkoterminowych skutków wojny. Globalne perspektywy na rok fiskalny 2021/22, który kończy się w czerwcu, to wyższa produkcja, mniejszy handel, wyższa konsumpcja i większe końcowe zapasy. USDA (jeszcze) nie powiedziało nic o następnych żniwach.

Globalna produkcja zostanie zwiększona głównie dzięki jeszcze większym plonom w Australii. Na podstawie zaktualizowanych szacunków australijskich produkcja wzrosła o 2,3 miliona ton do rekordowych 36,3 miliona ton. USDA zmniejszył światowy eksport pszenicy o 3,6 mln ton do 203,1 mln. Wynika to z oczekiwanych spadków dla Ukrainy i Rosji w bieżącym roku obrotowym, które tylko częściowo mogą zostać zrekompensowane wzrostami w Australii i Indiach.

Ceny zbóż na świecie

USDA ograniczyło eksport Ukrainy o 4,0 mln ton do łącznie 20,0 mln, ponieważ wojna ma zakłócić eksport z regionu Morza Czarnego. Rosyjski eksport został również zmniejszony o 3,0 mln ton do 32,0 mln ton, ponieważ żegluga prawdopodobnie zostanie ograniczona, a sankcje gospodarcze zakłócą handel, mówi USDA.

Częściowo zrównoważył jednak spadki w obu krajach Morza Czarnego, wyższy eksport pszenicy australijskiej i indyjskiej – odpowiednio o 2,0 i 1,5 mln ton, do 27,5 i 8,5 mln ton.

USDA spodziewa się również, że zwiększona produkcja w Australii zaowocuje bardzo konkurencyjnymi cenami i podniesie australijski eksport do rekordowego poziomu. Oczekuje się, że wysokie tempo eksportu Indii będzie się utrzymywać, biorąc pod uwagę duże zapasy i bardzo wysokie światowe ceny zbóż.

Z drugiej strony USDA zmniejszył import do wielu krajów. Należą do nich między innymi: Turcja, Egipt, Afganistan, Algieria, Kenia, Pakistan, Tanzania i Jemen ze względu na niższą dostępność pszenicy z Morza Czarnego i wyższe ceny na rynkach światowych.

Z tych samych powodów obniżono również prognozę światowego zużycia o 0,8 mln ton do 787,3 mln. Globalne końcowe zapasy wzrosły o 3,3 mln ton do 281,5 mln w wyniku zwiększonych zapasów w Rosji i na Ukrainie, tylko częściowo skompensowane spadkami w Turcji, Indiach i UE.

Ukraina eksportuje znacznie mniej kukurydzy

Globalna produkcja zbóż gruboziarnistych (kukurydza, jęczmień, sorgo) na rok 2021/22 zwiększyła USDA o 1,5 mln ton do 1499 mln ton. Ponadto USDA spodziewa się mniejszego obrotu i większych zapasów zamknięcia w porównaniu z poprzednim miesiącem. Prognozowano, że globalna produkcja kukurydzy będzie nieco wyższa ze względu na wzrosty w Indiach i Rosji, częściowo skompensowane spadkami w Argentynie i RPA

Produkcja kukurydzy w Argentynie została zmniejszona z 54 do 53 milionów ton ze względu na dalszy spadek plonów. Produkcja kukurydzy w RPA jest również niższa, co odzwierciedla niższe perspektywy plonów. Eksport kukurydzy został zwiększony do Stanów Zjednoczonych i Indii, ale zmniejszony na Ukrainę z 33,5 mln ton do 27,5 mln ton.

Zmniejszono import do Egiptu, Algierii, Turcji, Izraela, Indii i Bangladeszu. W przypadku UE USDA pozostawił import kukurydzy na niezmienionym poziomie 15 mln ton w roku gospodarczym 2021/22. Analitycy USDA zwiększyli eksport jęczmienia do Australii i Kanady, ale ograniczyli eksport na Ukrainę. Światowe zapasy kukurydzy są o 1,3 mln ton niższe niż w zeszłym miesiącu i wynoszą 301,0 mln ton. Wynika to z cięć w Argentynie, Afryce Południowej i Bangladeszu. Z drugiej strony zapasy kukurydzy na Ukrainie, w Indiach iw Rosji są wyższe niż w poprzednim miesiącu.

Czytaj również: Ceny olejów roślinnych szybują w górę przez brak dostaw z Ukrainy i Rosji

agrarheute.com fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023