O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-01-2022

Autor: Monika Faber

Ceny zbóż w trzecim tygodniu stycznia ze zmianami

Ceny zbóż

Ceny zbóż opublikowane przez MRiRW pokazują, że 5 raportowanych zbóż zdrożało, natomiast 4 spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 10-16.01.2022.

Wzrosty cen średnich mieściły się w przedziale od 0,3% do 4,1%. Największy wzrost cen zaliczył owies paszowy. Po spadku na początku roku średnia cena skupu większości zbóż (zapowiadana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) powróciła do historycznych maksimów z pierwszej połowy grudnia, a kukurydza osiągnęła historyczny szczyt we wrześniu, kiedy cena starego ziarna wynosiła średnio ponad 1100 zł/tonę.

Kukurydza z historycznymi wynikami

Na początku października ceny zbóż, a dokładniej cena średnia kukurydzy suchej spadła do nieco powyżej 900 zł/t, ale w kolejnych tygodniach rosła, korzystając z trendu wzrostowego panującego na rynku pozostałych zbóż. W raportowanym tygodniu cena średnia suchej kukurydzy wzrosła do 1094 zł/t (1,1% - t/t). Tygodniowy spadek zanotowała pszenica konsumpcyjna oraz jęczmień (konsumpcyjny, paszowy i browarniany).

Jak podaje portal e-wgt.pl „cenę średnią krajową tony pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1306 zł/t, po spadku o 1,9% w skali tygodnia, a cena średnia pszenicy skupowanej na cele paszowe wzrosła do 1286 zł/t (+1,3% - t/t). W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w przedziale od 1284 zł/t (makroregion południowy do 1339 zł/t (makroregion północno-zachodni). Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była większa i wahała się w przedziale od 1218 zł/t (makroregion centralno-wschodni) do 1320 zł/t w makroregionie północno-zachodnim.”Ceny zboz 0215

Widmo wojny na Ukrainie winduje ceny zbóż

Unijne i amerykańskie ceny zbóż notują kolejne rekordy. Wycena kontraktów na pszenicę z tych dwóch kontynentów zamknęła się w poniedziałek najwyżej w tym roku.

Rosnące niebezpieczeństwo spowodowane rosyjską eskalacją na wschodzie Ukrainy spowodowało wybicie w górę notowań zbóż po obu stronach Atlantyku. Analogiczna sytuacja miała miejsce na początku poprzedniego tygodnia. Dobrym przykładem jest na to cena kukurydzy, która w Chicago była najdroższa od siedmiu, a w Paryżu od dwóch miesięcy.

Potencjalna wojna za naszą wschodnią granicą spowoduje duże zakłócenia w eksporcie, a odwetowe restrykcje nakładane na Rosję dodatkowo ograniczą podaż zbóż. Sytuacja byłaby względnie stabilna, jednakże Rosja i Ukraina to absolutna czołówka państw odpowiadająca za 30% światowego eksportu pszenicy. Z kolei sama Ukraina odpowiada za 16% światowego eksportu kukurydzy.

Do zakupów spekulacyjnych pszenicy zachęca też pogarszający się stan upraw twardej pszenicy ozimej w USA. To z powodu tragicznej suszy, która utrzymuje się w regionach zasiewów twardej pszenicy ozimej. Regiony te cierpią na chroniczny brak wody.

Droga soja taniała w poniedziałek pod wpływem potrzebnych opadów atmosferycznych w Argentynie i postępujących zbiorów w Brazylii. W Mato Grosso zebrano 5% areału soi przy dobrych plonach (północna część Brazylii otrzymała obfite opady deszczu). Poprawa pogody na nic się zdała w kontekście zbiorów kukurydzy, ponieważ prognozy w Argentynie i Brazylii zdążyły spaść o ok. 20 mln ton. Jeśli do tego dodamy potencjalny brak ukraińskich i rosyjskich dostaw, to taki stan rzeczy skieruje światowych importerów do USA, a tam ceny zbóż poszybują gwałtownie w górę.

Czytaj również: Ceny krajowych zbóż i ich notowania na początku stycznia 2022 roku

e-wgt.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023