O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-11-2021

Autor: Świat Rolnika

Ceny zbóż w Europie: rynki poza kontrolą – chaos pogodowy i panika kupowania

ceny zbóż

Ceny zbóż wzrosły do maksimów. W Europie ceny pszenicy wzrosły w zeszłym tygodniu o ponad 300 euro za tonę, a zakończyły się ceną na poziomie 299,75 euro – nowym rekordem.

Poprzedni 14-letni szczyt europejskich cen pszenicy wynoszący 296,50 euro został w środę przekroczony. Ważni importerzy pszenicy, tacy jak Algieria, Egipt i Turcja, przeprowadzili lub ogłosili duże przetargi w zeszłym tygodniu.

Ceny zbóż w Europie szaleją

Po stronie podaży obfite opady deszczu grożą poważnym uszkodzeniem obecnych zbiorów w Australii. Ponadto poprzednie powodzie zakłóciły szlaki eksportowe w zachodniej Kanadzie , a ekstremalnie suche warunki w USA i regionie Morza Czarnego budzą coraz więcej wątpliwości co do dobrych zbiorów pszenicy w nadchodzącym roku. Jednocześnie, pomimo wysokiej ceny zbóż, istnieje bardzo duże międzynarodowe zapotrzebowanie na pszenicę, donoszą handlowcy z całego świata.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) ponownie obniżyła w czwartek swoje prognozy dotyczące światowej produkcji pszenicy na 2021/22. Jednym z powodów były pogarszające się perspektywy zbiorów w Iranie. Tam zbiory pszenicy zostały zredukowane do 11,5 mln ton, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami 14,0 mln. W okresie wegetacyjnym 2021 kraj doświadczył najgorszej suszy od 50 lat.

Zbiory pszenicy w Algierii zostały zredukowane do 3,0 mln ton, w porównaniu do 3,5 mln ton w poprzednim sezonie i 3,8 mln ton w poprzednim sezonie.
Ceny zbóż, a szczególnie pszenicy wzrosły również po rosyjskiej zapowiedzi, że jej podatki eksportowe zostaną zaostrzone, jeśli ceny będą nadal rosły. Obecnie obowiązuje podatek eksportowy w wysokości 77,70 USD za tonę. Ogłoszony został również kontyngent eksportowy na drugą połowę sezonu.

Jednocześnie Algieria najwyraźniej złagodziła swoje specyfikacje dotyczące importu pszenicy, aby bardziej otworzyć się na dostawców z Morza Czarnego, Rosję i Ukrainę. Mogłoby to jednak zmusić francuskich eksporterów do wycofania się z rynku. W każdym razie ostatni algierski przetarg zakończył się zakupem pszenicy czarnomorskiej. Popyt marokański jest również coraz częściej kierowany w stronę tańszych ofert ukraińskich, informują dealerzy.

Australijska podaż pojawia się na rynku znacznie wolniej z powodu obfitych opadów i opóźnień w zbiorach. Bardziej sucha pogoda powinna pozwolić australijskim żniwom przyspieszyć w nadchodzących dniach.

Rosja sprzedaje teraz również pszenicę do Algierii

Rosja sprzedała około 250 000 ton pszenicy Ceny zboz 0210podczas ostatniego algierskiego przetargu pomimo podatku eksportowego i wysokich cen, poinformowali w środę rosyjscy handlowcy. To klucz do uzyskania dostępu do rynku algierskiego, tradycyjnie zdominowanego przez Francję. Algieria zmniejszyła swój limit szkód spowodowanych przez owady pod koniec 2020 roku i już zezwoliła na niewielką liczbę rosyjskich dostaw w ostatnich miesiącach.

Algieria może kupić łącznie od 700 000 do 800 000 ton rosyjskiej pszenicy po tym, jak kraj zmienił warunki przetargu, aby zmniejszyć zależność od dostaw z Francji i móc porównać ceny zbóż.
Handlowcy wskazywali jednak na dodatkowe zagrożenia wynikające z rosyjskich ograniczeń eksportowych na początku 2022 r., po tym jak minister rolnictwa tego kraju ogłosił ograniczenia w zeszłym tygodniu.

Turecki państwowy urząd ds. zboża TMO opublikował międzynarodowy przetarg na zakup około 385 000 ton pszenicy przemiałowej, podali europejscy handlowcy. W tym samym czasie państwowy nabywca zboża w Egipcie poinformował, że kupił 60 000 ton rumuńskiej pszenicy do wysyłki od 1 stycznia do 15 stycznia 2022 r.

Nowe rekordowe ceny na początku tygodnia

W piątek na europejskim rynku kontraktów terminowych grudniowa pszenica notowana była na nowym rekordowym poziomie 299,75 euro za tonę, czyli o około 3 euro więcej niż na początku tygodnia. Kolejna marcowa data w 2022 r. była notowana na 297 euro - to również wzrost o 3 euro w ciągu tygodnia. Za zbiory pszenicy w 2022 r. na paryskim rynku terminowym notowane były ceny 264 euro. Co najmniej dopłata 2 euro za cały tydzień.

Na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu pszenica chlebowa sprzedawana była w piątek po 302 euro za tonę, czyli o 2 euro więcej niż na początku tygodnia. Za dostawy w marcu w Hamburgu oferowano 306 euro za tonę. Dziś ceny pszenicy na rynku kasowym powinny nadal rosnąć.

Ceny jęczmienia paszowego w Hamburgu w piątek wyniosły 270 euro za tonę - wzrost o 3 euro. Handlarze w Hamburgu oferowali 270 euro za tonę chleba żytniego - tyle samo, co na początku tygodnia. Dostawcom zaoferowano 250 euro za owies.

Na najważniejszym francuskim rynku hurtowym i porcie eksportowym Rouen pszenica chlebowa była notowana w piątek po 295 euro za tonę, co oznacza wzrost o 4 euro w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ceny FOB na eksport w Rouen wynosiły prawie 342 euro za tonę! Jęczmień paszowy dostarczano do Rouen po 269 euro za tonę – wzrost o 4 euro w ciągu tygodnia.

Dziś, w poniedziałek, ceny zbóż w handlu przedrynkowym w USA nadal gwałtownie rosną. Powinno to również doprowadzić do nowych rekordowych cen w Europie.

Eksport ziarna zbóż ze znaczącym wzrostem. Dominuje pszenica

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023