O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż w drugim tygodniu lutego ze sporymi wahaniami

Ceny zbóż

Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że średnie ceny zbóż wśród 4 zaraportowanych spadły, a w sześciu wzrosły.

Spadki cen średnich mieściły się w zakresie od 0,3% do 1,9%, podczas gdy tygodniowy wzrost mieścił się w zakresie od 0,1% do aż 8,3%. Do będących w mniejszości taniejących zbóż (tydzień do tygodnia) należało ziarno konsumpcyjne pszenicy i żyta oraz jęczmień browarniany i pszenżyto.

Ceny zboża na początku lutego

W omawianym tygodniu cena średnia kukurydzy wzrosła do 1092 zł/t (+1,9%) i była najwyższa od połowy września ubiegłego roku. Ceny zbóż, a dokładniej pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1286 zł/t, po spadku o 0,3% w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena pszenicy paszowej wzrosła o 2,4% do 1272 zł/t (średnio w kraju).

W ujęciu regionalnym średnia (regionalna) cena pszenicy konsumpcyjnej waha się od 1265 zł/tonę w makroregionie południowym do 1323 zł/tonę w makroregionie północno-zachodnim. Różnica w średnich cenach pszenicy paszowej w regionie jest jeszcze mniejsza i wynosi od 1258 PLN/tonę (makroregion Bliskiego Wschodu) do 1285 (makroregion południowy).

W analizowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł z 50% do 43,8%, w tym pszenica stanowiła 39%.

Ceny zbóż, a konflikt Ukrainy z Rosją 

Unijne i amerykańskie ceny zbóż notują kolejne rekordy. Wycena kontraktów na pszenicę z tych dwóch kontynentów zamknęła się w poniedziałek najwyżej w tym roku.

Rosnące niebezpieczeństwo spowodowane rosyjską eskalacją na wschodzie Ukrainy spowodowało wybicie w górę notowań zbóż po obu stronach Atlantyku. Analogiczna sytuacja miała miejsce na początku poprzedniego tygodnia. Dobrym przykładem jest na to cena kukurydzy, która w Chicago była najdroższa od siedmiu, a w Paryżu od dwóch miesięcy.

Potencjalna wojna za naszą wschodnią granicą spowoduje duże zakłócenia w eksporcie, a odwetowe restrykcje nakładane na Rosję dodatkowo ograniczą podaż zbóż. Sytuacja byłaby względnie stabilna, jednakże Rosja i Ukraina to absolutna czołówka państw odpowiadająca za 30% światowego eksportu pszenicy. Z kolei sama Ukraina odpowiada za 16% światowego eksportu kukurydzy.

Do zakupów spekulacyjnych pszenicy zachęca też pogarszający się stan upraw twardej pszenicy ozimej w USA. To z powodu tragicznej suszy, która utrzymuje się w regionach zasiewów twardej pszenicy ozimej. Regiony te cierpią na chroniczny brak wody.

Droga soja taniała w poniedziałek pod wpływem potrzebnych opadów atmosferycznych w Argentynie i postępujących zbiorów w Brazylii. W Mato Grosso zebrano 5% areału soi przy dobrych plonach (północna część Brazylii otrzymała obfite opady deszczu). Poprawa pogody na nic się zdała w kontekście zbiorów kukurydzy, ponieważ prognozy w Argentynie i Brazylii zdążyły spaść o ok. 20 mln ton. Jeśli do tego dodamy potencjalny brak ukraińskich i rosyjskich dostaw, to taki stan rzeczy skieruje światowych importerów do USA, a tam ceny zbóż poszybują gwałtownie w górę.

Czytaj również: Ceny zbóż w trzecim tygodniu stycznia ze zmianami

e-wgt.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023