O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2020

Autor: Jacek Podgórski

Ceny wieprzowiny w dół! Jaka przyszłość czeka hodowców trzody chlewnej?

ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny spadają w niemal całej Europie. Eksperci branży informują, że obniżki spowodowane są zmniejszonym popytem na mięso wieprzowe.

Ceny wieprzowiny spadają w całej Europie

KZP-PTCH informuje, że od siedmiu tygodniu notowane są regularne spadki cen wieprzowiny w niemal wszystkich państwach Unii Europejskiej. Wpływ mają na to zmniejszony popyt na mięso wieprzowe w UE oraz załamanie się łańcucha dostaw wynikające z trudów pandemii koronawirusa. Zaburzone są regularność dostaw na rynkach wewnętrznych, a eksport wciąż napotyka na nowe utrudnienia na granicach. Eksperci wskazują też, że wpływ na obecną sytuację ma również skrócony tydzień ubojowy spowodowany świętami Wielkiej Nocy.ceny wieprzowiny europa

Jak bardzo spadły ceny wieprzowiny?

W Królestwie Niderlandów ceny tuczników spadły o 22 centy, a w Niemczech o aż 27 centów. W Niemczech cena VEZG z ubiegłego tygodnia 1,84 €/kg nie została uznana przez cztery największe rzeźnie, które prowadziły skup na bazie zakładowych cenników. We Francji i Danii cena została utrzymana, a w Niderlandach spadła o 1 cent. Większe spadki zanotowano w Belgii (-2,5 ₵) oraz w Hiszpanii (-2,8 ₵)

– czytamy w komunikacie KZP-PTCH

Ceny wieprzowiny spadły także ze względu na odczuwalnie zmniejszony popyt w krajach Europy Wschodniej, która jest znaczącym konsumentem tego gatunku mięsa. Ceny wieprzowiny ucierpiały także na utrudnionym handlu z azjatyckimi odbiorcami.

Zważywszy na fakt, że mroźnie europejskie są wypełnione po brzegi mięsem wieprzowym, cena VEZG w Niemczech w dniu 22/04/2020 spadła o 9 centów do wysokości 1,75 €/kg (wbc). Czy mamy do czynienia z trwałym trendem spadkowym? Raczej jesteśmy optymistami i uważamy, że trend cenowy się odwróci w miarę odblokowywana gospodarki europejskiej i wchodzenia w sezon letni

– analizują eksperci KZP-PTCH.

Ceny wieprzowiny, a wiedza Polaków o ASF

Na ceny wieprzowiny niebagatelny wpływ ma także trudna sytuacja związana z wystąpieniem wirusa ASF. W ostatnich tygodniach zrealizowano badanie mające na celu sprawdzenie stanu wiedzy Polaków o wirusie ASF. Jednym z podstawowych pytań badających wiedzę Polaków o ASF było: "Czy słyszał(a) Pan(i) o jednostce chorobowej ASF na terenie Polski?". Prawie 90% pytanych słyszało o chorobie trzody chlewnej w Polsce, a większość ankietowanych wskazało odpowiednią nazwę polską - Afrykański Pomór Świń. Również wiedza Polaków o czynniku wywołującym chorobę trzody chlewnej okazała się na dobrym poziomie. Prawie 80% pytanych udzieliło poprawnej odpowiedzi – wirus. 16,5% udzieliło odpowiedzi "nie wiem", znalazły się również osoby, które zaznaczyły odpowiedź "bakteria". Kolejne pytania dotyczyły możliwości zachorowania ludzi i zwierząt na ASF. "Czy człowiek może zarazić się ASF?" Tutaj blisko 60% ankietowanych odpowiadało, że człowiek nie może zarazić się ASF 14,2% osób uważa, że tak oraz twierdzi, że choroba trzody chlewnej jest groźna dla człowieka głównie przez zjedzenie mięsa zarażonego zwierzęcia lub bezpośredni kontakt z nim. Wiedza Polaków o zwierzętach, które mogą zachorować na ASF była w większości prawidłowa – świnie i dziki. Dwie osoby wpisały dodatkową odpowiedź „świniodziki”, która również jest prawidłowa. Jednak pomimo informacji podawanych w telewizji czy w internecie znalazły się również nieprawidłowe odpowiedzi.

Czytaj także: Wiedza Polaków o ASF? Badanie opinii publicznej!

kzp-ptch/jac/fot. freepik

 

swiatrolnika.info 2023