O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny warzyw szklarniowych notują znaczne wahania w ostatnim tygodniu

Ceny warzyw

W ciągu ostatniego tygodnia ceny warzyw notowały znaczące zmiany głównie w krajach wschodniej Europy i Azji Centralnej. 

Wahania te dotyczyły przede wszystkim warzyw szklarniowych. W większości monitorowanych krajów ceny wszystkich rodzajów ogórków szklarniowych odnotowały spadki. W segmencie pomidorów wzrosty zostały zanotowane na rynku polskim. Duże wahania nastąpiły w przypadku notowań cebuli, natomiast w segmencie marchwi sytuacja była stabilna.

Ceny warzyw w przypadku ogórków zanotowały spadki

Główną przyczyną spadku ceny warzyw w tym segmencie ogórków szklarniowych na rynku rosyjskim był wzrost podaży produktów lokalnych. Prawie wszystkie rosyjskie zakłady osiągnęły pełne moce produkcyjne. W rezultacie do sprzedaży zaczęły trafiać bardzo duże partie ogórków o nowym obrocie. Biorąc to pod uwagę, producenci ogórków zdecydowali się obniżyć cenę do 1,55-2,07 USD/kg.

Jednocześnie ceny ogórków szklarniowych w Polsce gwałtownie spadały przez cały tydzień. Główną przyczyną był również wzrost próbek ogórka nowego obrotu w lokalnych kompleksach szklarniowych. Dodatkowo importowane ogórki z Hiszpanii były aktywnie sprowadzane na polski rynek po 2,06 USD/kg, co z kolei wpłynęło również na wielkość podaży na rynku i wywarło presję na ceny produktów lokalnych.

Spadające ceny warzyw w tym segmencie zaobserwowano również w Gruzji i Tadżykistanie, gdzie w ciągu tygodnia spadły one odpowiednio o 14% i 20%. Obecnie są sprzedawane w cenie 1,12 USD/kg na rynku gruzińskim i 1,06 USD/kg w Tadżykistanie.

Jedynym krajem, w którym sytuacja zmieniła się w przeciwnym kierunku, była Ukraina, gdzie ceny tych produktów wzrosły. W lokalnym segmencie ogórków ceny sięgnęły 3,18 USD/kg, podczas gdy na rynku pojawiły się niewielkie partie produktów sprowadzanych wcześniej z Turcji, które oferowane były po 2,39 USD/kg.

Przypomnijmy, że według prognoz przez konflikt na Ukrainie zboże w tym sezonie będzie bardzo drogie.

Ceny warzyw

Segment pomidorów szklarniowych ze zmiennymi trendami

Na rynku pomidorów szklarniowych odnotowano wielokierunkowe trendy cenowe.

Tym samym polskie szklarnie wysłały na rynek w tym sezonie pierwsze partie lokalnych pomidorów. Ceny warzyw w tym segmencie zostały ogłoszone na dość wysokim poziomie, ponieważ na razie sprzedaje je tylko kilku producentów. Jednocześnie nastąpił wzrost cen pomidorów z importu, w szczególności produktów z Maroka i Hiszpanii. 

Według handlowców głównymi przyczynami wzrostu notowań były zarówno wzrost cen pomidora w kraju dostawcy, jak i znaczny wzrost kosztów logistycznych. Dziś na polskim rynku importowane pomidory trafiają do sprzedaży w cenie 1,25-1,75 USD/kg.

W tym samym czasie pomidory szklarniowe na Białorusi i Gruzji wręcz przeciwnie stały się tańsze. Jednym z kluczowych czynników obniżki cen był wzrost podaży produktów na rynkach tych krajów. Pomidory szklarniowe na Białorusi sprzedawano po 1,82 USD/kg, a na rynku gruzińskim wyceniano je po średniej cenie 1,44 USD/kg.

Ceny warzyw w segmencie cebuli i marchwi

Najsilniejsze zmiany w segmencie cebuli odnotowano na rynkach Ukrainy i Uzbekistanu. Tym samym rynek uzbecki charakteryzował się wzrostem ceny warzyw z tego segmentu, które pod koniec tygodnia sięgnęły 0,23 USD/kg, co jest rekordem od trzech lat w tym okresie sezonu.

W międzyczasie producenci na Ukrainie rozpoczęli masową sprzedaż cebuli z magazynów na początku tygodnia, w związku z czym wzrosła podaż produktów na rynku. Jednocześnie popyt w tym segmencie utrzymał się na poziomie z poprzedniego tygodnia i aby nie hamować sprzedaży, większość rolników zdecydowała się na obniżenie cen sprzedaży do 0,29 USD/kg.

Sytuacja na rynku marchwi w większości monitorujących krajów pozostała stabilna, jedynym wyjątkiem był Uzbekistan. Tak więc marchewki na tym rynku straciły około 25% i do końca tygodnia rozpiętość cen sprzedaży w tym segmencie została ustalona na 0,18-0,40 USD/kg.

Czytaj też: Ceny pszenicy osiągają nowe rekordy przez konflikt na Ukrainie

east-fruit.com/fot.Maxpixel/Pxhere

swiatrolnika.info 2023