O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny tuczników – na zachodzie nadal stabilnie, w Polsce dalsze spadki!

Ceny tuczników

Europejski rynek pozostaje w równowadze, a ceny tuczników stabilizują się w takich krajach jak Niemcy (1,25 euro za kilogram VEZG), Dania, Belgia czy Austria. Natomiast notowania we Francji pokazują spadek ceny (-1₵ t/t), a w Hiszpanii (-2₵ t/t) za kilogram (wbc). W ciągu ostatnich 13 tygodni cena na Półwyspie Iberyjskim spadła o 45 centów.

Ceny tuczników – niski popyt i podaż na niemieckim rynku oraz braki kadrowe w produkcji powodują presję na poziomy

Na niemieckim rynku niski popyt spotkał się ze stosunkowo niską podażą żywca. Sytuację pogarsza pandemia koronawirusa, w której zakażeni pracownicy muszą przebywać na kwarantannie. Niektóre zakłady przetwórcze przy brakach kadrowych decydują się na czasowe zatrzymanie produkcji. Powoduje to zwiększenie presji na ceny tuczników w skupie.

Z inicjatywy niemieckich polityków doszło do spotkania producentów żywca, przetwórców i sieci handlowych, którego celem jest zażegnanie kryzysu w sektorze. W wyniku rozmów niektóre sieci handlowe zadeklarowały, że będą sprzedawały świeżą wieprzowinę pochodzącą wyłącznie ze zwierząt urodzonych i utrzymywanych przez cały proces produkcji w Niemczech. W rzeźniach widoczny jest zwiększony ubój likwidowanych macior. Prognozy wieloletnie zakładają, że pogłowie macior w Niemczech spadnie z obecnych 1,7 miliona do 1,3 miliona sztuk w 2025 roku.

Czytaj też: GUS: wzrost cen skupu podstawowych produktów rolnych o ponad 16%

Ceny tuczników na rynku krajowym spadły o 15 groszy za kilogram tydzień do tygodnia

Na rynku krajowym dominują bardzo złe nastrojeceny tucznikow maj 2 wśród producentów świń. Od wielu miesięcy dokładają oni do każdej sztuki sprzedawanego tucznika. Średnie ceny tuczników w skupie w kl. E obecnie wynoszą 5,65 złotego za kilogram. Pomimo stabilizacji cen w Niemczech, krajowe skupy obniżyły ceny tuczników o 15 groszy za kilogram w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Niektóre sieci handlowe zadeklarowały kupowanie wieprzowiny pochodzącej z tuczników wyprodukowanych w strefie III. Zainteresowanie tym surowcem może podnieć popyt w strefach czerwonych i ułatwić sprzedaż żywca.

Na krzyżowe skarmianie paszy wytworzonej z białek pochodzenia zwierzęcego będziemy jeszcze musieli poczekać na wprowadzenie procedur związanych z nadzorem weterynaryjnym. Na każdym etapie produkcji niezbędna będzie rejestracja pomiotów w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii oraz uzyskanie odpowiednich pozwoleń.

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023