O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-04-2020

Autor: Jacek Podgórski

Ceny transportu morskiego wciąż wysokie. Czy Ministerstwo pomoże sektorowi mleka?

Ceny transportu morskiego

Ceny transportu morskiego pozostają na wysokim poziomie. Uderza to szczególnie w producentów mleka, którzy zwrócili się z pomocą do Ministerstwa Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Ceny transportu morskiego, a sytuacja w Chinach

Ceny transportu morskiego poszybowały w górę już w styczniu – o czym informował nasz portal rolniczy – kiedy to obserwowaliśmy apogeum trudnej sytuacji związanej z koronawirusem na rynku chińskim, który jest największym odbiorcą artykułów rolno-spożywczych na świecie. Problemy dotyczą w zasadzie wszystkich transportów, które do Chin trafiają drogą morską z polskich portów – szczególnie z Gdyni i Gdańska. Wyższe ceny transportu morskiego odbijają się negatywnie szczególnie na rynku mleczarskim i nie ograniczają się do wymiany handlowej na linii Polska-Chiny.

Ceny transportu morskiego są rekordowe

Jak informują producenci, sytuacja jest nieporównywalna z innymi dotychczasowymi problemami. Ceny transportu morskiego są bowiem wyższe od stawek ceny transportu morskiego rynek mleczarskizwykłych o 80-100 proc. Co ciekawe, dostawcy utrzymują, że aż tak wysokich wzrostów cen nie da się wytłumaczyć pandemią koronawirusa. Aktualnie linie oceaniczne bezwzględnie wykorzystują zaistniałą sytuację generując przy tym zyski kosztem polskich producentów i eksporterów.

Jeszcze w styczniu linie kwotowały fracht kontenera 40-sto stopowego na trasie Gdynia – Shanghai w Chinach na poziomie 700 $, podczas gdy w kwietniu za obsługę tej samej trasy żądają już 1400 $. To wzrost cen transportu morskiego o 100%. W niektórych przypadkach oferty przekraczają już ponad 4 tys. USD. Ponieważ kontrakty eksportowe zawierane są z dużym wyprzedzeniem eksporter nie ma możliwości uwzględnienia takich wzrostów cen w swoich kosztach. W konsekwencji powoduje to starty firm wysyłających towar i producentów, co skutkuje również obniżką cen finalnego produktu, a następnie surowca produkowanego przez rolników

– czytamy na stronie Forum Mleczarskie, której eksperci są zaniepokojeni wzrostem cen transportu morskiego.

Czytaj także: Pogłowie bydła na Ukrainie spada! Najnowsze dane powinny ucieszyć polskich hodowców

Co dalej? Ceny transportu morskiego muszą się zmienić

Zdaniem ekspertów dalsze podwyżki cen transportu morskiego lub utrzymanie obecnych stawek doprowadzą do utraty kontaktów handlowych z rykami zamorskimi i w efekcie zaprzestanie dostaw kontenerów pochodzących z naszego kraju. Sytuacja związana z nieproporcjonalnie wysokimi cenami transportu morskiego może doprowadzić do ogromnych wzrostów krajowych zapasów oraz – w konsekwencji – utraty płynności finansowej producentów i eksporterów oraz rolników – w tym hodowców zwierząt. Sektor wezwał do pilnej interwencji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Brakiem reakcji ze strony rządu, zdaniem sektora mleczarskiego, może być finalna utrata rynku chińskiego spowodowana wzrostem cen transportu morskiego.

To Skarb Państwa jest głównym udziałowcem kontenerowych portów morskich, z których korzystają linie oceaniczne. Tym samym posiada narzędzia mogące wpłynąć na przewoźników morskich korzystających z polskiej infrastruktury portowej do zaniechania praktyk uderzających w polskie firmy. Rozwiązaniem może okazać się np. czasowe obniżenie opłat portowych dla linii oceanicznych, który to koszt i tak w konsekwencji ponoszą eksporterzy

– uważają eksperci sektora mleczarskiego.

Odpowiedź MGMIŻŚ, a ceny transportu morskiego

Ministerstwo twierdzi, że rozumie obawy sektora mleczarskiego. Zdaniem resortu ceny transportu morskiego powinny wrócić w najbliższym czasie do normy w związku z powolnym uwalnianiem chińskiej gospodarki z obostrzeń nałożonych w czasie pandemii koronawirusa w Państwie Środka.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w pełni podziela niepokój i rozumie sytuację, w której znaleźli się polscy eksporterzy, w tym eksporterzy z branży mleczarskiej, tym samym prowadzi działania mające na celu zapewnienie dalszego stabilnego funkcjonowania transportu morskiego m.in. przez wprowadzanie przepisów i wytycznych dla marynarzy, którzy mają problemy ze świadczeniem pracy, czy rozwiązań wspierających polskich armatorów (…) Obserwowany na globalnym rynku transportowym wzrost cen frachtu jest związany m.in. ze zmniejszeniem importu towarów do Europy oraz ograniczeniem stałych połączeń kontenerowych, a co za tym idzie ograniczonej — mniejszej liczby dostępnych kontenerów. W związku z obserwowaną, utrzymującą się tendencją stopniowego powrotu Chin do stanu produkcji sprzed epidemii, można spodziewać się normalizacji cen stawek frachtowych do stanu ex ante na rynku żeglugi międzynarodowej.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest także zdania, że ceny transportu morskiego narzucane przez transkontynentalnych przewoźników i negocjacja ich wysokości nie leży w kompetencjach resortu.

Wyjaśnienia wymaga, że MGMiŻŚ ma bardzo ograniczony wpływ na przewóz i dystrybucję kontenerów drogą morską oraz wysokość stawek frachtowych. Armatorzy statków kontenerowych to podmioty zagraniczne, posiadające statki głównie pod obcymi banderami, na których funkcjonowanie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie ma bezpośredniego wpływu. Minister do spraw gospodarki morskiej sprawuje nadzór nad zarządami portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki morskiej, które są spółkami prawa handlowego z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Podmioty zarządzające portami określają wysokość opłat portowych dla zawijających do nich statków. Co istotne, wysokość opłat portowych nakładanych przez podmioty zarządzające portami na armatorów, stanowi niewielką część całkowitej sumy zobowiązań armatorów, co skutkuje, że opłaty te nie mają bezpośredniego wpływu na zmianę wysokości stawek frachtowych

– tłumaczy resort, który utrzymuje, że ceny transportu morskiego narzucane na rodzimych dostawców nie zależą od polityki prowadzonej przez ministerstwo.

Forummleczarskie/izba mleka/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023