O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny świń w Europie notują spadki przez sytuację w Chinach

Ceny świń

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Chiny cofnęły licencje eksportowe na wieprzowinę z siedmiu zakładów produkcyjnych w Hiszpanii. Wyjaśnia to również dużą dodatkową presję na ceny świń na rynku niemieckim. Jednak ceny trzody chlewnej w Chinach nadal gwałtownie spadają i ciągną za sobą rynek europejski.

Ceny świń spadły w Chinach o połowę od maja 2021 roku

Tylko w sierpniu ceny wieprzowiny na chińskim rynku terminowym w Dalian spadły o 30 procent – do zaledwie 1,71 euro za kilogram żywej wagi. Ceny świń spadły o ponad połowę od maja. W rezultacie Chiny próbują teraz spowolnić import – ponieważ na rynku jest oczywiście wystarczająco dużo taniej wieprzowiny.

Hiszpania jest zdecydowanie największym europejskim dostawcą – po zakazie eksportu do Niemiec związanym z ASF. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Chiny cofnęły licencje eksportowe na wieprzowinę z siedmiu zakładów produkcyjnych w Hiszpanii. Wyjaśnia to również dużą dodatkową presję cenową na rynku niemieckim. Podane powody cofnięcia licencji są różne i pozornie koncentrują się na błędach formalnych w niezbędnych dokumentach lub na nieprawidłowych kontrolach online.

Według hiszpańskiego przemysłu wieprzowego, chiński rząd chce stopniowo zmniejszać swoją zależność od wieprzowiny z zagranicy. Tymczasem Chińczycy nadal zwiększają populację świń i starają się zwiększyć swoją samowystarczalność. Strategia ta jest wspierana przez dodatkowe kontrole i bariery w eksporcie z Hiszpanii i innych krajów Unii Europejskiej.

Europejski rynek wieprzowiny jest zależny od eksportu, zwłaszcza do Chin, więc spadające chińskie ceny świń znajdują odzwierciedlenie również w Europie

– powiedział europejski eksporter mięsa.

Czytaj też: Tonnies rezygnuje z produkcji trzody chlewnej w Rosji

Ceny świń – Hiszpania czołowym europejskim dostawcą na chiński rynek

Hiszpanię mocno dotknęły problemy z eksportemCeny swin 026, ponieważ w ostatnim czasie kraj znacznie zwiększył pogłowie i produkcję świń. Teraz mięso, które nie jest eksportowane, tłoczy się na rynku europejskim, a zwłaszcza niemieckim . Szacuje się, że Hiszpania zwiększyła swoje stado świń o 5 procent (1,43 miliona zwierząt) w 2020 roku, napędzana chińskim popytem. Jednak liczba loch podobno pozostała niezmieniona, więc oczekuje się, że produkcja wykaże niższy wzrost w 2021 roku co na pewno przełoży się na ceny świń.

W 2020 roku Hiszpania wyeksportowała 2,78 miliona ton wieprzowiny (w tym podrobów), o 23 procent więcej niż w 2019 roku. Głównym motorem tego wzrostu, podobnie jak w przypadku całego eksportu UE, były Chiny. W 2020 roku hiszpański eksport do krajów spoza UE po raz pierwszy wyprzedził eksport do UE i stanowił 62 procent wszystkich dostaw wieprzowiny w Hiszpanii (czyli 1,72 miliona ton).

W ciągu roku wywóz do Chin również przekroczył łączną ilość wywiezioną do UE. Silny wzrost eksportu do Chin najwyraźniej odbywał się również kosztem dostaw na inne rynki azjatyckie, takie jak Japonia, Korea Południowa i Filipiny.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023