O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny skupu żywca wieprzowego w UE dalej pod presją

Ceny skupu żywca

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, ceny skupu żywca wieprzowego w UE pozostają dalej pod presją. Niska podaż żywca spotkała się małym popytem ze strony przetwórców, którzy znacznie ograniczyli swoje dostawy do Chin. Z kolei wieprzowina hiszpańska, aby mogła konkurować na rynku unijnym, musiała zostać mocno przeceniona.

Ceny skupu żywca wieprzowego w UE

Ceny skupu żywca w Hiszpanii są pod presją. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, niektóre zakłady mięsne przeszły na czterodniowy tydzień ubojowy. W rezultacie pojawiła się presja na ceny skupu żywca wieprzowego na Półwyspie Iberyjskim. W ostatnim tygodniu cena spadła o 4 centy i był to już siódmy z rzędu spadek cen skupu żywca.

W Danii cena skupu tuczników spadła o 3 centy, w Holandii o 6 centów. We Francji cena pozostała bez zmian. Jedynie niska podaż tuczników we Włoszech oraz większa liczba turystów spowodowała wzrost cen skupu o 6 centów w porównaniu do poprzedniego tygodnia. 

Z kolei Niemczech w ostatnich 2 tygodniach nie odnotowano żadnych ruchów cenowych, chociaż trzy duże rzeźnie wywierały presję na cenę skupu tuczników płacąc 1,37 €/kg (wbc) za tuczniki skupowane poza kontraktem. U naszych zachodnich sąsiadów podaż żywca zaczęła ponownie rosnąć powodując trudniejszą sprzedaż żywca. Sygnały o znikomym zainteresowania kupnem żywca wieprzowego dochodzące z małej niemieckiej giełdy sugerowały dalszy spadek cen skupu. W dniu 4/08/2021 w notowaniach VEZG cena spadła o 5 centów do wysokości 1,37 €/kg (wbc).

ARiMR apeluje do rolników o ostrożność przy refundacji zakupu urządzeń

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Ceny skupu zywca Trzody Chlewnej, na rynku krajowym przez ostatni tydzień obserwowaliśmy odwrotny trend. Z powodu objęcia strefą czerwoną terenów o znacznej koncentracji produkcji trzody chlewnej, zaczęło brakować tuczników pochodzących ze stref wolnych od ASF. Krajowe zakłady przetwórcze zaczęły importować żywiec z krajów zachodnich (głównie Belgia i Niemcy), które oferowały konkurencyjne ceny skupu żywca.

Zważywszy na utrzymujące się wysokie ceny pasz, sytuacja krajowych producentów świń jest bardzo trudna, a w strefach czerwonych – dramatyczna. Albowiem zainteresowanie odbiorem świń ze strefy III jest znikome. Za tuczniki w klasie E ze strefy wolnej rolnicy średnio otrzymują 6,35 zł/kg.

– informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.

kzp-ptch.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023