O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny skupu świń wyhamowały ze spadkami, lecz dramat hodowców trwa

Ceny skupu świń

Presja na ceny skupu świń utrzymuje się w wielu krajach unijnych. Według notowań ISN, poza Holandią i Austrią (gdzie utrzymano ceny sprzed tygodnia), ubojnie zredukowały ceny o 2-5 eurocentów za kilogram (wbc).

Ceny skupu świń nadal notują spadki na większości europejskich rynków

Podaż żywca wieprzowego na rynku unijnym utrzymuje się sezonowo na wysokim poziomie przy braku odpowiedniego zapotrzebowania ze strony przetwórców. Zakłady mięsne mają wypełnione chłodnie i mroźnie mięsem wieprzowym. Popyt na wieprzowinę ze strony handlu pozostaje na stosunkowo niskim poziomie.

Hiszpania od wielu tygodni doświadcza stopniowej redukcji na ceny skupu świń. Ostatni tydzień przyniósł kolejny spadek (-4 ₵/kg t/t) z powodu braku impulsu popytowego ze strony Chin. Rośnie waga ubijanych świń na Półwyspie Iberyjskim. Również Dania zanotowała spadek (-4 ₵/kg t/t). We Francji spadek wyniósł (-3 ₵/kg t/t), a w Belgii (-2 ₵/kg t/t).

Czytaj też: Ceny wieprzowiny maleją, a jagnięciny i wołowiny rosną

Pomimo dramatycznej sytuacji europejskich hodowców Komisja Europejska odrzuciła propozycję interwencji

W Niemczech nie widać zmiany sytuacjiCeny skupu swin 022 rynkowej w stosunku do ubiegłego tygodnia. W notowaniach VEZG z 13/10/2021 ceny skupu świń pozostały na poziomie sprzed tygodnia – 1,20 €/kg (wbc). Rynek wieprzowiny, po spadkach w ubiegłym tygodniu zaczyna się ponownie stabilizować. Podobnie w notowaniach krajowych spadki cen są mniejsze, a średnia cena tuczników wynosi ok. 5,30 zł/kg za klasę E.

Pomimo dramatycznie złej sytuacji Komisja Europejska odrzuciła propozycję interwencji na rynku wieprzowiny. Chiny utrzymały import podrobów z EU, podczas gdy dostawy unijnego mięsa wieprzowego do Państwa Środka znacznie spadły. Na unijnym rynku pozostało więc dodatkowo ok. 5% wieprzowiny, która wywołuje presję na ceny skupu żywca.

Sytuacja nie zmieni się dopóki nie spadnie produkcja w krajach UE, co przewidywane jest na wiosnę przyszłego roku. Ważny będzie powrót do normalności sektora gastronomicznego po zapaści Covid-19 oraz brak rozprzestrzenienia się wirusa ASF na kraje eksportujące duże ilości wieprzowiny poza granice UE. W ostatnią środę w Niemczech zostało potwierdzone ognisko ASF u dzików poza strefą ASF w Saksonii w odległości 100 km na zachód od granicy z Polską.

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023