O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy znowu w górę; USA coraz bliżej embarga na rosyjską ropę

Ceny ropy

Ceny ropy na globalnych rynkach paliw rosną. Ustawodawcy z USA są coraz bliżej nałożenia embarga na rosyjską ropę za inwazję Rosji na Ukrainę.

Politycy partii Demokratycznej i Republikańskiej poinformowali o uzgodnieniu założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Tymczasem rządy krajów europejskich na razie mają podzielone opinie co do tego, czy wprowadzić embargo na rosyjską ropę.

USA planuje nałożenie embarga na rosyjską ropę

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 122,06 USD, wyżej o 2,23 proc., po tym jak w poniedziałek zyskała 3,2 proc. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę cena surowca skoczyła już o ponad 30 proc.

Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj wyceniane są po 126,87 USD za baryłkę, wyżej o 2,97 proc. W poniedziałek cena surowca skoczyła w czasie sesji do ok. 140 USD za baryłkę.

Stany Zjednoczone są coraz bliżej decyzji o nałożeniu embarga na rosyjską ropę – po inwazji Rosji na Ukrainę – zwiększając tym samym presję gospodarczą na prezydenta Rosji Władimira Putina.

Politycy partii Demokratycznej i Republikańskiej poinformowali o uzgodnieniu założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek, a następnie ustawa trafi do Senatu. Decyzja ta wpłynie na pewno na przyszłe ceny ropy naftowej na rynkach.

Projekt przewiduje, że obok wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy ma on dać też prezydentowi USA uprawnienia do zwiększania ceł na produkty z Rosji i Białorusi oraz zobowiązać przedstawiciela USA ds. handlu do lobbowania na rzecz wykluczenia Rosji ze Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Rosyjska ropa stanowi niedużą część surowca, jakie wykorzystują Stany Zjednoczone – w 2021 r. Amerykanie importowali ok. 20 mln baryłek miesięcznie, co stanowiło 8 proc. importowanych paliw ciekłych.

Ceny ropy

Ceny ropy Brent wzrosły w ciągu miesiąca o 39 procent

Tymczasem rządy krajów europejskich na razie mają podzielone opinie co do tego, czy wprowadzić embargo na rosyjską ropę.

Premier W.Brytanii Boris Johnson wskazał, że Europa nie może z dnia na dzień zrezygnować z używania rosyjskiej ropy i gazu, a odejście od nich powinno być skoordynowane przez wszystkie kraje.

"W różnych krajach istnieją różne zależności i musimy o tym pamiętać. Nie można tak po prostu z dnia na dzień zamknąć dostępu do ropy i gazu, nawet z Rosji" – podkreślił.

Johnson zapewnił, że "w Wielkiej Brytanii możemy działać szybko", ale Brytyjczycy muszą się upewnić, że "wszyscy podążamy w tym samym kierunku".

Decyzję o rezygnacji z rosyjskiej ropy podjęła już tymczasem pierwsza duża firma naftowa – TotalEnergies SE. Firma publicznie oświadczyła, że jej handlowcy nie będą kupować rosyjskiej ropy.

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo ostrzegł, że na świecie nie ma wystarczającej produkcji ropy, z kolei dyrektor generalny Chevron Mike Wirth wskazał, że nie ma jeszcze dowodów na fizyczne niedobory ropy naftowej i gazu ziemnego.

"Zakłócenia na rynkach energii i możliwe zmiany paradygmatu geopolitycznego tworzą na rynkach ropy wysoce nieprzewidywalne środowisko" – ostrzega tymczasem Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management Pte.

Z kolei David Fickling, felietonista Bloomberg Opinion, ocenia, że świat sobie poradzi w jeśli ceny ropy utrzymają się w okolicy 130 USD za baryłkę.

"Trudno się dziwić, że kiedy ceny ropy Brent skaczą o 39 proc. w ciągu miesiąca, ludzie się boją" – wskazuje.

Fickling dodaje, że pozycja eksportu ropy z Rosji wygląda na światowych rynkach na wysoce niepewną, ponieważ nakładane przez Zachód sankcje wpływają na inne części łańcucha dostaw tego surowca – od wysyłki, przez finansowanie, po konserwacje np. sieci przesyłowych – a wszystkie te czynniki są niezbędne do utrzymania przepływu ropy naftowej. 

Czytaj też: Ceny gazu osiągnęły rekordowe poziomy na europejskich rynkach

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023