Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 19-11-2021 17:00:00

Ceny ropy lekko w górę. Inwestorzy czekają na uwolnienie rezerw

Ceny ropy

Ceny ropy w piątek poszły lekko w górę na głównych giełdach paliw. nwestorzy czekają na uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw USA i Chin, a rynek już to wycenił - informują maklerzy.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń jest wyceniana po 81,91 USD za baryłkę, wyżej o 0,91 proc. Inwestorzy czekają na uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw (SPR) w USA i Chinach po tym, jak prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping omówili taką kwestię w trakcie wtorkowego wirtualnego szczytu.

Oczekiwanie na uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw

Inwestorzy czekają na uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw (SPR) w USA i Chinach po tym, jak prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping omówili taką kwestię w trakcie wtorkowego wirtualnego szczytu. Wcześniej amerykańska administracja zwracała się też do innych krajów w Azji, w tym Indii, Japonii i Korei Południowej, aby przyłączyły się wspólnych starań o zwiększenie podaży ropy na rynkach paliw. Chiny już zasygnalizowały, że pracują nad uwolnieniem ropy ze swoich strategicznych rezerw.

Tymczasem sami Amerykanie na razie powstrzymują się od konkretnych działań, preferując retorykę. Spekulacje na temat tego, co może zrobić Joe Biden, wystarczają na razie, aby powstrzymać mocniejsze zwyżki cen ropy.

Jeśli nastąpi skoordynowane uwolnienie ropy z SPR w USA i Chinach to dla krajów OPEC+ będzie to nowa rzeczywistość.
– ocenia Robert Johnston, profesor Columbia Center for Global Energy Policy.ceny ropy usa lipiec 2

To, że USA i Chiny zaczynają ze sobą współpracować, zmieniłoby sytuację, zakładając, że nie byłby to jednorazowy przypadek.
– dodaje.

Johnson nie wyklucza, że gdyby doszło do sięgnięcia po ropę z SPR w USA i Chinach kraje OPEC+ mogłyby spowolnić zaplanowane ciągłe zwiększanie dostaw ropy - co miesiąc o 400 tys. baryłek dziennie.

Ceny ropy ustalone przez inwestorów w razie uwolnienia rezerw

Tymczasem według analityków Goldman Sachs wpływ jakiegokolwiek uwolnienia ropy ze strategicznych rezerw jest już teraz "w pełni wyceniony" przez rynki, co widać było po niedawnych spadkach cen surowca.

Pod koniec października ceny ropy w USA przekroczyła poziom 85 USD za baryłkę, najwyższy od 7 lat. Od tego czasu kontrakty terminowe na ropę zniżkowały o ok. 7 proc.

Ceny benzyny w USA utrzymują się tymczasem blisko najwyższych poziomów od 7 lat, a, jak wskazują analitycy, rosnące ceny tego paliwa, zawsze stanowią ryzyko polityczne dla każdego amerykańskiego prezydenta.

Wysokie koszty energii w połączeniu z rosnącymi cenami wszystkiego - od mięsa i odzieży po produkcję fabryczną i samochody, zagrażają ożywieniu gospodarczemu w USA po pandemii Covid-19.

Czytaj również: Ceny ropy w USA ustabilizowały się po zwyżce w 2 sesje o prawie 4 proc.

PAP/fot.pixabayAutor: Mateusz Chrząszcz 08-12-2021 18:02:14

Ceny żywności wzrosną przez globalny kryzys logistyczny

Ceny żywności w najbliższych miesiącach mogą wzrosnąć przez oddziaływanie negatywnych skutków globalnego kryzysu logistycznego.

Jak wynika z prognoz opublikowanych w raporcie UNCTAD, ze względu na zakłócenia łańcucha dostaw, zatłoczone porty morskie i nieefektywne terminale, oczekuje się, że światowe ceny konsumenckie znacznie wzrosną do 2022 roku. Analitycy twierdzą, że tak powinno być.

Wysokie stawki frachtowe zostaną utrzymane

Oczekuje się, że wysokie stawki frachtowe zostaną utrzymane. Gwałtowny wzrost kosztów transportu kontenerowego jest potężnym czynnikiem osłabiającym ożywienie gospodarcze i społeczne po wysiłkach mających na celu przywrócenie światowych rynków do „normalności” po najgorszej pandemii COVID-19. Jeśli to się utrzyma, może to doprowadzić do 11% wzrostu w światowych cenach importowych. a poziom cen konsumpcyjnych wzrósł o 1,5%. w 2023 roku.

Prognozy z raportu UNCTAD potwierdza ONZ. Opublikowała ona comiesięczny raport Indeksu Cen Żywności (FFPI). Raport stwierdza, że ceny żywności rosną. FAO stwierdza, że listopadowa podwyżka oznacza czwarty z rzędu miesiąc wzrostu cen. Indeks jest na najwyższym poziomie od czerwca 2011 roku. Największe cenowe zatrzęsienie było odczuwalne na rynkach zbóż, przetworów mleczarskich i cukru. Inaczej sytuacja prezentuje się na rynkach wołowiny, drobiu i wieprzowiny.

W stosunku do października indeks FFPI wynosił średnio 134,4 punktu, czyli o 1,6 punktu, czyli o 1,2% więcej. Choć wzrost od października do listopada tego roku nie wydaje się duży, FFPI jest o 28,8 punktu lub 27,3% wyższy w porównaniu do listopada 2020 roku.Ceny zywnosci 023

Ceny żywności w górę – głównie zboża i przetwory mleczne

Wśród artykułów spożywczych największy wzrost ceny żywności odnotowano w przypadku zbóż i przetworów mlecznych oraz cukru. Ceny mięsa i warzyw spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W listopadzie indeks cen mięsa FAO wynosił średnio 109,8 punktu, co oznacza spadek o 1,0 punkt lub 0,9% od października. Pomimo tego, że wskaźnik cen mięsa spadł już czwarty miesiąc z rzędu, nadal jest o 16,5 punktu, czyli 17,6% wyższy niż w listopadzie ubiegłego roku.

Międzynarodowe ceny wieprzowiny spadły piąty miesiąc z rzędu w zeszłym miesiącu. FAO podało, że spadek zakupów dokonywanych przez Chiny, zwłaszcza z Europy, jest motorem spowolnienia. Międzynarodowe ceny wołowiny pozostały stabilne, ponieważ spadek cen brazylijskiego mięsa został zrekompensowany wyższymi wartościami eksportu australijskiego, odzwierciedlającymi niższą sprzedaż bydła rzeźnego przy silnym popycie na bydło w ramach odbudowy stada.

W raporcie FAO stwierdzono, że ceny drobiu również były w dużej mierze stabilne, ponieważ światowe dostawy wydawały się wystarczające, aby zaspokoić popyt pomimo ograniczeń po stronie podaży, w szczególności braku kontenerów transportowych i ptasiej grypy w Europie i Azji.

Czytaj również: Kołodziejczak (AgroUnia): Ceny żywności są wysokie przez marże korporacji

kipdip.org.pl/ fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 08-12-2021 16:04:58

Ceny ropy spadają po raporcie o zapasach surowca w USA

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku w dół po dwóch sesjach mocnych zwyżek. Inwestorzy poznali raport o amerykańskich zapasach paliw.

Raport ten pokazał silny wzrost rezerw w Cushing, amerykańskim centrum magazynowania ropy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 71,75 USD, niżej o 0,42 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 75,25 USD za baryłkę, w dół o 0,25 proc.

Amerykański raport zmienia rynek

Opublikowany we wtorek raport branżowy Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wskazał na największy od lutego wzrost zapasów ropy w Cushing, kluczowym amerykańskim centrum składowania ropy. API podał, że zapasy ropy w Cushing wzrosły w ub. tygodniu o 2,4 mln baryłek. Zapasy benzyny zwiększyły się o 3,7 proc., a paliw destylowanych – wzrosły o 1,2 mln baryłek.

Zapasy ropy w całych Stanach Zjednoczonych spadły jednak o 3,1 mln baryłek - wynika z danych API, ale na ten wskaźnik inwestorzy nie zwracają większej uwagi. W środę oficjalne dane o amerykańskich zapasach paliw poda Departament Energii (DoE). W ciągu poprzednich 2 sesji ropa w USA zyskała ponad 8 proc. - zwyżkując wraz z innymi aktywami finansowym – dzięki optymizmowi inwestorów, że wariant koronawirusa Omikron raczej nie powinien zakłócić globalnego ożywienia gospodarczego.ceny ropy usa lipiec 2

Na razie dostępne dane wskazują, że Omikron nie ma znaczącego wpływu na popyt na ropę pomimo wprowadzonych ograniczeń w podróżowaniu.

Ceny ropy, a nowy szczep koronawirusa

Jak podaje FlightRadar24 liczba lotów wykonanych w ostatnim czasie w USA była taka sama jak w 2019 r. przed pandemią Covid-19. Z kolei amerykańskie autostrady są obecnie najbardziej zatłoczone od początku pandemii.

W skali globalnej liczba zarezerwowanych miejsc w liniach lotniczych w ostatnich dniach prawie się nie zmieniła - wg danych firmy OAG w ciągu tygodnia – do 6 grudnia – liczba ta spadła tylko o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Firma Baidu podaje, że ruch uliczny w Pekinie utrzymuje się na podobnym poziomie jak w zeszłym roku. W stolicach krajów Europy Zachodniej przez poprzednie 12 tygodni ruch na ulicach utrzymywał się powyżej poziomów sprzed Covid – wynika zaś z danych agencji Bloomberg.

"Kluczową sprawą będzie to, ile jeszcze ograniczeń zostanie wprowadzonych w ciągu najbliższych kilku tygodni" – mówi Amrita Sen, główny analityk ds. rynków ropy w firmie doradczej Energy Aspects Ltd. Wariant Omikron pojawił się w czasie, gdy światowa gospodarka powracała do 100 mln baryłek dziennego zużycia ropy.

Czytaj również: Ceny ropy w USA nie przestają rosnąć. Wzrost o prawie 5 procent

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 07-12-2021 19:00:14

Ceny ropy w USA nie przestają rosnąć. Wzrost o prawie 5 procent

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku rosną kolejną sesję po tym, jak w poniedziałek ropa zyskała prawie 5 proc. To jednak może się zmienić przez wariant Omikron.

Istniała obawa, że szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron doprowadzi do większej liczby blokad w gospodarkach i ograniczeń w przemieszczaniu się. Na zagranicznych rynkach panuje większy optymizm, że wariant koronawirusa – Omikron – może nie być tak groźny, jak się spodziewano. Łagodzi obawy związane z perspektywami popytu na paliwa na świecie – informują maklerzy. Tymczasem amerykańskie firmy składają zamówienia na ropę, która ma być uwolniona ze strategicznych rezerw (SPR) w USA

Ceny ropy znów rosną

Ceny ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń wynoszą na NYMEX w Nowym Jorku 70,37 USD za baryłkę, wyżej o 1,27 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 73,86 USD za baryłkę, wyżej o 1,07 proc.

Wstępne dane dotyczące nowego szczepu koronawirusa – Omikron – pokazują, że rozprzestrzenianie się tej odmiany nie powoduje przytłaczania pracy szpitali. Niektóre kraje nadal wprowadzają jednak ograniczenia dotyczące m.in. podróży, co wpłynie na spadek zapotrzebowania na paliwo do silników odrzutowych.

Tymczasem amerykańskie firmy składają zamówienia na ropę, która ma być uwolniona ze strategicznych rezerw (SPR) w USA. W poniedziałek pierwsze zainteresowane firmy złożyły oferty na 32 mln baryłek ropy z 50 mln planowanych, które zostaną pobrane z SPR – poinformował Departament Energii USA (DoE).

Uwolnienie zapasów ropy

Jeszcze w grudniu amerykańskie władze mają ceny ropy 02ogłosić przetarg na kolejne 18 mln baryłek ropy. Eksperci wskazują, że większość uwalnianej ropy z SPR jest bogata w siarkę, a jej rafinacja jest droższa.

Firmy, które pożyczą ropę ze strategicznych rezerw, będą musiały ją zwrócić w latach 2022-24 zgodnie ze specyfikacjami, określonymi przez DoE. Uwolnienie ropy z SPR jest częścią wysiłków podejmowanych przez administrację prezydenta USA Joe Bidena, zmierzających do obniżenia wysokich kosztów energii i walki z bardzo wysokimi cenami benzyny w Stanach Zjednoczonych, które w listopadzie osiągnęły najwyższy poziom od 7 lat.

Ceny ropy w USA spadły o ok. 20 proc. od końca października, kiedy USA wskazały, że rozważane są różne działania w celu obniżenia cen paliw. Amerykanie sięgają po ropę ze strategicznych rezerw zwykle, gdy z powodu klęsk żywiołowych dochodzi do zakłóceń w przepływie ropy.

Czytaj też: Ceny ropy mocno w górę na giełdzie. Zbliża się decyzja OPEC+

PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.