Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 10-01-2022 16:30:00

Ceny produktów będą regulowane? Odpowiedź wiceministra Budy

Ceny

Ceny podstawowych produktów zdaniem posła PiS Kazimierza Smolińskiego, mogłyby być regulowane. Wiceminister Waldemar Buda skomentował propozycję.

„Ciężko byłoby wyselekcjonować grupę produktów, które mogłyby podlegać takiej cenie, a inne nie” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda pytany, czy rząd bierze pod uwagę wprowadzenie cen regulowanych. Wiceminister dodał, że jeżeli rząd obniża podatki, to obniża ceny.

Poseł PiS z kontrowersyjnym pomysłem

Jak informowały media, w piątek, poseł PiS Kazimierz Smoliński w Polsat News zapowiedział, że rząd, aby zatrzymać narastającą inflację, zamierza obniżyć cenę VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. "Chcemy wprowadzić ceny regulowane na artykuły żywnościowe - chleb, cukier, mąkę. Jeżeli inflacja będzie wzrastała, to nawet takie rozwiązanie może zostać wprowadzone" – dodał polityk PiS cytowany przez media; zaznaczał potem, że "to jego autorski pomysł".

Wiceminister Buda, w poniedziałek w "Graffiti" Polsat News zapytany, czy brane pod uwagę jest wprowadzenie cen regulowanych, odpowiedział: "Pytanie, co przez to rozumieć? Zawsze to polega na tym, że jeśli ustalamy cenę regulowaną, to nadwyżkę nad kosztami produkcji przewyższającą tę cenę wyrównuje państwo. I de facto my dzisiaj to robimy. Tzn. jeżeli obniżamy podatki, to obniżamy również cenę". Jak dodał, "ten sam skutek można osiągnąć poprzez obniżanie obciążeń publiczno-prawnych, które wpływają na koszty produktu".ceny podstawowych produktow

Dopytywany, mówił, że "odpowiedzialna debata w tej sprawie każe przewidywać każdy wariant, każdą możliwość, która leży na stole w tego typu sytuacjach". "Ciężko byłoby wyselekcjonować grupę produktów, które mogłyby podlegać takiej cenie, a inne nie. Dlatego to jest trudne. W mojej ocenie raczej należy kierować swoje działania w kierunku horyzontalnych działań, czyli tych, które na wszystkie produkty wpływają, na całą gospodarkę, właśnie jak paliwo, prąd, gaz" – powiedział.

Ceny ropy i jej wpływ na cenę produktów

Ceny ropy naftowej w USA pozostają stabilne, mimo ubiegłotygodniowego wzrostu notowań, który był największy w ciągu miesiąca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 78,97 USD, wyżej o 0,09 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 81,81 USD za baryłkę, wyżej o 0,07 proc. Na rynek powraca ropa z Libii, która wcześniej ograniczyła produkcję z powodu konieczności przeprowadzenia napraw uszkodzonych instalacji, w tym rurociągu łączącego wschodnie pola naftowe Samah i Dhuhra z największym terminalem eksportowym w tym kraju.

Produkcja ropy w Libii, która ma największe zasoby ropy w Afryce, wzrosła do 900 tys. baryłek dziennie, podczas gdy wcześniej była na najniższym poziomie od ponad roku. Częściowo przywrócono też produkcję ropy w Kazachstanie po trwających od kilku dni niepokojach społecznych.

Kazachska firma Tengizchevroil (TCO) stopniowo zwiększa produkcję ropy, aby osiągnąć normalne dostawy surowca po tym, jak 6 stycznia TCO poinformowała, że "dostosowuje" wielkość produkcji z powodu niepokojów społecznych w kraju. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa firmy Sallu Jones TCO nadal skupia się też na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom, a praca przebiega w bezpiecznych warunkach.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Ceny żywności nie będą rosły w znaczącym tempie

PAP/fot.pixabayAutor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 11:30:00

"Rz": Pomimo niższego VAT-u ceny żywności nadal idą w górę

Czwartkowa „Rzeczpospolita” pisze, że końca wzrostów ceny żywności jak na razie nie widać, a drożyzna pozostanie z nami na dłużej.

"Ze świeżych danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach 2022 r. ceny w hurcie nadal idą w górę. Niekiedy w ciągu tygodnia rosną dwucyfrowo. To przekłada się na ceny w sklepach" – pisze "Rz".

Wysokie ceny żywności mogą utrzymać się na bardzo długi okres

Gazeta zauważa, że nadal drożeje pszenica i żyto, a w konsekwencji także mąka. "W tygodniu od 2 do 9 stycznia ceny mąki tortowej 450 w hurcie poszły w górę o przeszło 22 proc., a mąki wrocławskiej 500 o ponad 23 proc. W drugim tygodniu te pierwsze nieco wyhamowały, bo spadły o 8,4 proc. i tak były jednak znacznie wyższe niż pod koniec zeszłego roku" – czytamy.cenyzywnosci2 27.01

"Rz" dodaje, że w pierwszym tygodniu nowego roku drożał olej rzepakowy. "Jego cena w hurcie wzrosła o 8,8 proc., by potem spaść o 3,1 proc. W sumie była jednak wyższa niż pod koniec zeszłego roku i widać to w cenach na sklepowych półkach" – podaje dziennik.

"W listopadzie szok wywołał skokowy wzrost cen oleju rzepakowego do 9,99 zł za litr. Dziś w wielu dużych sklepach cena sięga już 10,99 zł za litrową butelkę, a bywa i wyższa. Drożeje mięso drobiowe. Za filety z piersi kurczaka w hurcie trzeba było płacić o 3,9 proc. więcej niż tydzień wcześniej, a za udźce z indyka o 5,5 proc. Drożeją też sery żółte. Na przykład za goudę trzeba było w pierwszym tygodniu 2022 r. płacić o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W drugim tygodniu cena poszła w górę o kolejne 1,4 proc. Wyhamowały za to ceny masła, choć i tak są bardzo wysokie, a w sklepach bez promocji trudno kupić dziś kostkę za mniej niż 7 zł. Na początku roku mocno rosną też ceny żywności w kontekście warzyw" – czytamy.

Czytaj także: Ceny żywności na świecie osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat

źródła:PAP/ fot.pixabay.com

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:39:40

Ustawa obniżająca VAT na niektóre towary z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy

Ustawa obniżająca VAT m.in na żywność nawozy i gaz została podpisana przez Prezydenta RP i wejdzie w życie 1 lutego br. To część tarczy antyinflacyjnej 2.0.

Jak przypomniała Kancelaria, celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej obniżki stawek podatku od towarów i usług na niektóre towary jako element przeciwdziałania inflacji. W związku z tym wprowadza zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług polegające na obniżeniu stawek podatku od towarów i usług w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.

Ustawa obniżająca VAT mocno uszczupli budżet państwa

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz zostaje obniżony z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.obnizkavat2

Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz – ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną – ok. 0,67 mld zł.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2022 roku.

Czytaj także: Przez spadek VAT na paliwa i żywność inflacja może być niższa

źródła:PAP/fot.twitter,Tulajew, pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 26-01-2022 18:00:00

Ceny ropy w USA przekroczyły barierę 85 dolarów za baryłkę

Ceny ropy naftowej w USA przekroczyły barierę 85 dolarów za baryłkę – inwestorzy koncentrują uwagę na spadających zapasach i rosnącym napięciu na Ukrainie.

Inwestorzy analizują branżowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) o zapasach ropy i jej produktów w USA. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,24 dolara, niżej o 0,42 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 87,98 dolara za baryłkę, niżej o 0,25 proc.

Ceny ropy reagują na spadek zapasów surowca

API podał w swoim wyliczeniu, że zapasy ropyceny ropy 01 w Stanach Zjednoczonych spadły w ub. tygodniu o 875 tys. baryłek i są blisko najniższego poziomu od ponad 3 lat.

To już ósmy tydzień spadku zapasów ropy za Oceanem w ciągu ostatnich 9 tygodni. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu zapasów ropy o 1,0 mln baryłek.

“W Cushing, hubie magazynowym ropy, jej zapasy zmniejszyły się o 1 mln baryłek” – wynika z danych API.

Spadły też amerykańskie zapasy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego – o 2,2 mln baryłek.

“Wzrosły za to zapasy benzyny – w ub. tygodniu powiększyły się one o 2,4 mln baryłek” – podał API.

Analitycy wskazują, że ropa ma niestabilny tydzień – we ceny ropy zyskały w USA prawie 3 proc. po tym, jak dzień wcześniej zniżkowały o prawie 2 proc.

Ceny ropy pozostają blisko 7-letnich maksimów w czasie spodziewanej kontynuacji silnego ożywienia popytu na paliwa na świecie w miarę rosnącej mobilności po pandemii Covid-19. Wiele banków z Wall Street, w tym Goldman Sachs Group Inc., szacuje, że w tym roku Brent osiągnie 100 USD za baryłkę, ponieważ sytuacja podażowa na globalnych rynkach paliw się zacieśni.

"Teraz mamy dosłownie taki rynek ropy: "załaduj-zablokuj", i można spodziewać się też wystrzałów" – mówi John Driscoll, dyrektor JTD Energy Services Pte.

Na notowania cenowe wpływa także sytuacja na Ukrainie

"Sprawa wokół Ukrainy będzie bardzo destrukcyjna dla rynków energetycznych. Wiąże się z tym dużo niepokoju i zszarpanych nerwów" – wskazuje Driscoll.

"Na pewno na rynkach ropy zobaczymy zmienność, ale są one bardzo uparte – ceny ropy pomaszerują w kierunku 90 USD za baryłkę – to jest nieuniknione" – ocenia.

Tymczasem w sprawie Ukrainy prezydent USA Joe Biden oświadczył we wtorek, że rozważa nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina w przypadku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Biden zapytany przez dziennikarzy, czy bierze pod uwagę nałożenie bezpośrednich sankcji na Putina, odpowiedział: "Tak, biorę to pod uwagę".

Amerykański prezydent powiedział też, że w najbliższym czasie może przenieść (do Europy – PAP) część z 8.500 żołnierzy amerykańskich, którzy zostali w poniedziałek postawieni w stan podwyższonej gotowości.

"Potencjany konflikt militarny niesie ogromne ryzyko dla rynków finansowych, a zwłaszcza surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa i gaz" – ostrzega Jeff Curie, globalny szef badań rynków surowcowych w Goldman Sachs.

Czytaj też: Ceny ropy idą w górę pomimo słabszych danych makro z Chin

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.