O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny konsumpcyjne w strefie euro w górę

Ceny konsumpcyjne w strefie euro

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 4,1 proc. w październiku w ujęciu rok do roku, po wzroście 3,4 proc. miesiąc wcześniej – podał w komunikacie Eurostat, Wstępnie szacowano wzrost o 4,1 proc.

CPI bazowy rok do roku wzrósł w październiku o 2,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,9 proc. Tu szacowano wstępnie +2,1 proc. Miesiąc do miesiąca CPI wzrósł o 0,8 proc. wobec wstępnych szacunków +0,8 proc., po +0,5 proc. miesiąc wcześniej.

W Polsce panuje drożyzna

Z sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie Grupy BLIX wynika, że 67,9 proc. Polaków ogranicza wydatki w sklepach z powodu inflacji. Co piąty pytany, nie ograniczeń wydatków nie stosuje.
Jak podał współatuor badania z Grupy BLIX Krzysztof Łuczak, najbardziej na zakupach oszczędzają osoby w wieku 56-80 lat, a najmniej – konsumenci mający 18-22 lat. "Świadczy to o tym, że najstarsi konsumenci najbardziej odczuwają drożyznę w sklepach i najczęściej reagują na zaistniałą sytuację" – ocenił.ceny konsumpcyjne w strefie euro 2

Dodał, że wyniki badania wyraźnie pokazują, że obecna sytuacja gospodarcza stanowi spory problem dla konsumentów. "Z wielu wcześniejszych sondaży z ostatniego roku, wynika że procent oszczędzających Polaków był nieco mniejszy niż wyżej wymieniony. Zarobki rodaków nie rosną tak szybko jak ceny w sklepach, dlatego naturalną reakcją jest ograniczanie wydatków" – wyjaśnił.

Badanie pokazuje, że największe oszczędności wprowadzili mieszkańcy województw: podkarpackim, wielkopolskim i śląskim. Ponadto najbardziej ograniczają wydatki osoby z miast liczących co najmniej 500 tys. ludności i z miejscowości mających od 5-19 tys. mieszkańców. "To oznacza, że już nie tylko Polacy żyjący w najmniej zasobnych częściach kraju zaciskają pasa, bo w dużych aglomeracjach ludzie zarabiają więcej" – zwrócił uwagę ekspert.

Z badanie wynika ponadto, że cięcie wydatków zakupowych dotyczy głównie odzieżowy, napojów alkoholowych oraz słodyczy i przekąsek. Na końcu zestawienia są: kawa i herbata, napoje bezalkoholowe oraz chemia gospodarcza. "Z tego wynika, że Polacy ograniczają to, co nie jest ich pierwszą potrzebą" – zauważył Łuczak.

Czytaj także: Ceny produktów tłuszczowych w górę. Sprawdź, co jeszcze drożeje

 

 

swiatrolnika.info 2023