O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny gruntów – ile kosztuje hektar w krajach europejskich?

Ceny gruntów

Ceny gruntów i różnice pomiędzy poszczególnymi krajami w Europie są ogromne. Niemcy są jednym z krajów, w których gleba jest najdroższa. Ponadto ceny ziemi w tym kraju najbardziej wzrosły. Jednocześnie Niemcy są krajem o największych regionalnych różnicach cen. Jakie czynniki wpływają na ceny?

Ceny gruntów są najwyższe w Holandii

Niemcy, obok Włoch, Wielkiej Brytanii i Irlandii, należą do krajów o najdroższych gruntach ornych . Ogólnie rzecz biorąc, nikt nie zbliża się do cen w Holandii – ale w poszczególnych regionach Niemiec ceny gruntów są jeszcze wyższe. Jednocześnie istnieje grupa dużych krajów rolniczych o znacznie niższych cenach ziemi – jak Francja, Hiszpania, Polska i kilka innych.

Ceny gruntów są najniższe w krajach bałtyckich oraz w niektórych krajach Europy Wschodniej – np. w Rumunii. Ale zwłaszcza w Rumunii ziemia stała się ostatnio tak droga, że ​​handel został ściślej regulowany przez państwo.

Te powody dużych różnic cenowych i dla różnej dynamiki cen są złożone. Niemniej jednak można wymienić niektóre czynniki wpływające na: produktywność rolnictwa, udział własności ziemi i ziemi dzierżawionej oraz odpowiadającą jej dostępność ziemi, sytuację na rynku kredytowym i kapitałowym oraz wpływ tzw. inwestorzy pozarolniczy .

Ponadto istnieją inne czynniki, takie jak zakres rządowych regulacji i kontroli rynku ziemi oraz wysokość tzw. kosztów transakcyjnych – czyli podatków i innych opłat.

Nie należy zapominać o wysokości dopłat bezpośrednich i tzw. zużyciu ziemi – czyli innymi słowy: alternatywnym zużyciu ziemi poprzez budownictwo komunalne i drogowe, tereny komercyjne oraz budowę parków słonecznych czy turbin wiatrowych na rolnictwie. wylądować.

Ceny gruntów – jakie czynniki wpływają na duży rozstrzał w Europie

Istotnym czynnikiem wpływającym na ceny gruntówCeny gruntow 02 jest ewidentnie wielkość rynku ziemi – czyli innymi słowy: stosunek gruntów dzierżawionych do posiadanych oraz mobilność gruntów dostępnych.

Porównanie gruntów, których właścicielem jest cena gruntu, potwierdza to przypuszczenie. Niektóre, przede wszystkim kraje Europy Zachodniej – o wysokim poziomie własności i niewielkim udziale w dzierżawie całkowitej powierzchni uprawnej – mają najwyższe ceny ziemi.

Weźmy na przykład Holandię: kraj w Europie, w którym ceny gruntów są najwyższe – około 75 procent gruntów jest własnością, a tylko 25 procent jest dzierżawionych. Podobnie sytuacja wygląda we Włoszech i Irlandii. Tam rolnicy posiadają ponad 80 procent ziemi. W Niemczech niewiele mniej niż 40 procent ziemi należy do rolników – więcej na południu niż na północy czy wschodzie.

W większości krajów Europy Wschodniej rynek ziemi – po zakończeniu socjalizmu przeszedł długi proces transformacji – z bardzo różnymi skutkami. Udział własności ziemi w Polsce i Rumunii również wynosi ponad 80 procent – jednocześnie większość gospodarstw w obu krajach jest dość mała.

W Czechach i na Słowacji tylko 17 i 11 procent ziemi jest własnością – reszta jest dzierżawiona – a gospodarstwa są bardzo duże, jak we wschodnich Niemczech. Pomiędzy nimi leżą Węgry, z 44-procentowym udziałem własnościowym i raczej mieszanymi rozmiarami przedsiębiorstw.

Czytaj też: Ceny produktów rolnych znacznie wyższe niż przed rokiem. Jest naprawdę drogo

Ceny gruntów – Niemcy z regionalnymi rekordami

W Niemczech ceny gruntów wzrosły mniej więcej dwukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat – ostatnio do około 26 000 euro za hektar. Podobnie silne eksplozje cen miały miejsce tylko w kilku krajach: w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii. Tam jednak poziom startowy jest znacznie niższy. Jednak w przypadku Rumunii ceny wzrosły mniej więcej czterokrotnie w ciągu 10 lat do 5300 euro za hektar.

Ale wracając do Niemiec: w przeciwieństwie do najdroższych krajów udział dzierżawionych gruntów w Niemczech jest znacznie wyższy i wynosi około 60 procent – podczas gdy regionalne różnice cen należą do największych. Na przykład rolnicy z Dolnej Bawarii musieli wydać 114 700 euro za hektar ziemi - w Brandenburgii i Turyngii było to nieco poniżej 12 000 euro, a w Saarze mniej niż 10 000 euro. Jednak tylko 0,5 procent użytków rolnych było przedmiotem handlu w Niemczech.

Rolnicy w Wielkiej Brytanii muszą płacić podobnie wysokie ceny gruntów jak w tym kraju – ale tutaj rozpiętość cen jest znacznie mniejsza w regionach i wynosi 21 000 euro na północnym zachodzie i 26 000 euro na północnym wschodzie.

Rolnicy we Francji muszą wydawać na glebę znacznie mniej pieniędzy niż we wspomnianych dotychczas krajach – średnio tylko 6000 euro na hektar. Jednym z powodów jest bardzo wysoki odsetek dzierżawionych gruntów wynoszący 74 procent. Przedział cenowy w prowincjach wynosi od prawie 3000 euro we Franche-Comte do 12 000 euro w Calais.

Ceny skupu w Polsce są obecnie znacznie wyższe niż we Francji - prawie 11 000 euro za hektar - w przedziale od 6 500 do 14 500 euro. Oznacza to również: w ciągu 10 lat polskie ceny gruntów wzrosły ponad dwukrotnie. W Polsce 80 procent ziemi należy do rolników – niewiele mniej niż 2 procent jest przedmiotem handlu rocznie.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023